League of Legends dereceleri nelerdir?

League of Legends kendine özgü bir derece sistemine sahiptir. Yeni oyuncular bu dereceleri anlamakta biraz zorluk çekerler çünkü çok fazla bölüm bulunur. “Bronz” kümeden “Şampiyonluk” aşamasına kadar arada kalan çok daha farklı bölümler vardır. Oyunu uzun süredir oynayanlar için bunlar bilinen şeyler olsa bile yeni oyuncular için kafa karıştırıcı olabilir.

“Ne var bunda alt tarafı aşama değil mi?” şeklinde bir soru aklına gelmiş olabilir. Teorik olarak böyle olsa bile uygulamada farklılıklar vardır çünkü her aşamanın kendine özgü oyun stilleri vardır. Her kümede öne çıkabilecek bazı şampiyonlar bulunur. Bu nedenle her aşama hakkında en işe yarar bilgileri edinmek gerekir.

League of Legends derece dağılımı nasıldır?

Sadece istatistiksel bilgilere bakarak dahi yoldan geçen bir League of Legends oyuncusunun hangi kümede olduğunu tahmin edebilirsin. Bu büyük ama çok büyük bir sır değildir. Oyun bize bu imkanı sunmaktadır. Yukarıya doğru ilerledikçe oyuncu sayısı azalır ve oyun zorlaşır. Bunu tahmin edebilmenin çok güç olmadığını söylemeliyim.

Öncelikli olarak cevaplanması gereken basit bir soru bulunmaktadır. League of Legends‘ın aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı 100 milyonun üzerindedir. Sence bunların hepsi dereceli oyunlara katılmakta mıdır? Hepsi olmasa bile yarısına yakınının dereceli oyunlara katılım gösterdiği tahmin edilir.

League of Legends’ta kaç kişi dereceli oyun oynuyor?

League of Legends‘ı aktif olarak oynayan oyuncu sayısı 100 milyonun üzerindedir. Bu rakam sizi çok fazla şaşırtmamalı çünkü oyun dünyanın dört bir yanına yayılmış durumdadır. 100 milyon rakamının bundan 4 yıl önce 67 milyon civarında olduğunu düşünürsen oyunun nasıl bir gelişme kaydettiğini daha kolay anlayabilirsin.

League of Legends’ta kaç kişi dereceli oyun oynuyor? Bu soruya cevap verebilmek için her dereceyi yani her ligi tek tek incelemek gerekmektedir. İşini kolaylaştırmak için bunu yaptığımı söyleyebilirim. Aradığın bilgilerin tamamına yazının devamından kısım kısım ulaşabilirsin.

Derecesiz

Derecesiz adı verilen bu aşamada yer alıyorsan henüz hiçbir dereceli oyun oynamış durumdasın demektir. League of Legends derecelerinin en düşüğü burasıdır. Teknik olarak bir derece olarak kabul edilmese bile seviye 30 olduğun an bu aşamaya dahil olursun.

Derecesiz aşamasında yer alan oyunculara yönelik net bir rakamdan bahsetmek söz konusu değildir. Çünkü istatistiksel bilgiler derece alan oyuncular üzerinden hesaplanır. Bu rakamın hiçbir zaman ortaya çıkmadığını ve çıkmayacağını söylemek doğru olabilir. Riot Games bu bilgiyi yayınlasa bile her gün açılacak olan yeni hesaplarla işin rengi kolayca değişecektir.

League of Legends‘ta kaç kişi dereceli oynuyor sorusunda bu nedenle en düşük kümeyi bir üst aşamadan, Bronz aşamasından başlatmak çok daha doğrudur. Önemli olan bir oyuncunun 10 yerleştirme maçını tamamladıktan sonra hangi aşamada yer aldığını bilmektir.

Bronz aşaması – %41.51

Bronz aşaması League of Legends derecelerinin en düşük kümesidir. Bir başka ifadeyle oyundaki en kötü oyuncuların bulunduğu yer burasıdır. Bronz aşamasında 5 farklı küme yer alır ve bu 5 farklı kümenin içerisinde aktif oyuncu sayısının %41.51‘i bulunur. Daha açık ifade etmek gerekirse, her 20 kişiden 8’i bu aşamada yer alır.

Birçok kişinin Bronz aşamasında yer almasının en önemli sebebi dereceli sistemidir. Yeni bir üyelik 10 yerleştirme maçını tamamladıktan sonra genelde buraya yerleştirilir. Yeni bir hesabı doğrudan Altın aşamasından başlatmak çok sık görülen bir şey değildir. Çünkü dereceli sistemde her yeni sezonda yer alacağın lig bir önceki sezonda bulunduğun lige göre hesaplanır.

Bronz aşaması tam bir cadı kazanı gibidir. Oyunu “başkalarıyla dalga geçmek” için oynayanlar, “sinirlenip çıkanlar”, “oynamayı bilmeyenler”, “kendini geliştirmek istemeyenler”, “suçu hep başkasına atanlar”, “bilerek rakip takımı besleyenler”, “tek yapabildikleri küfür etmek olanlar”, “kavga etmek için adres isteyenler” gibi daha nicesi bu aşamanın müdavimleridir.

İşin garip tarafı diğer ligler oynanış açısından çok daha zor olsa bile Bronz aşamasından çıkıp gitmek oyundaki en zor iştir. Bir kez Bronz aşamasına yerleşmiş durumdaysan ve her seferinde daha altlara doğru gidiyorsan bu durumda sana birkaç öneri sunabilirim. Öncelikle meta şampiyonlar kısmından en iyi şampiyonu bulmalı daha sonra ise rehberler kısmından oyun bilgini geliştirmeye çalışmalısın. Hiçbiri fayda etmiyorsa yeni hesap açıp en başından oynamalısın.

Gümüş aşaması – %36.67

Rakamsal olarak daha basit ifade etmek gerekirse her 20 oyuncundan 7’si Gümüş aşamasında yer alır. Gümüş aşaması oyunun en düşük ikinci derecesidir. Bronz kadar kötü olmasa bile hala vasatın altında bir yerdir.

Yerleştirme maçlarında 10 maçtan 6’sını veya daha fazlasını kazanırsan genellikle kendini Gümüş aşamasında bulursun. Buradan kurtulmak bir alt aşamadan kurtulmaktan çok daha kolaydır. Tek yapman gereken kendini geliştirmeye devam etmektir.

Tanımlama yapmak gerekirse bu aşamada “küfür etmeyi nimetten sayanlar”, “başkalarıyla dalga geçmek için oyun oynayanlar”, “oyunu bırakıp gidenler” ve “karşı takımı bilerek besleyenler” gibi oyuncularla karşılaşabilirsin. Bu tür oyuncularla karşılaşma olasılığın bir önceki aşamaya göre çok daha düşük olsa bile her şeye karşı hazırlıklı olmalısın.

Altın aşaması – %14.49

League of Legends‘ta oyuncuların büyük bir kısmı sezonu genellikle burada tamamlamak isterler. Altın aşaması sezon sonu ödüllerini toplayacağın en düşük aşamadır. Bu nedenle herkes büyük bir çaba sarf ederek %14.49’luk dilime girmeye çalışır.

Rakamsal olarak irdelemek gerekirse %14.49’luk oran her 10 oyuncudan 1’inin bu aşamada yer aldığını gösterir. Bronz ve Gümüş ile karşılaştırıldığı zaman söz konusu rakamlarda ciddi artışların olduğunu görebilirsin. Bu nedenle bu aşamaya çıkmak ve bu aşamada yer almak fazlasıyla zorlayıcıdır.

Sezon başladıktan sonra 10 yerleştirme maçından 7 tanesini kazanmayı başarırsan genelde Altın aşamasında sezona başlamış olursun. Ancak yeni bir hesapla bunu yaparsan 10 maçın 10 tanesini kazansan dahi bu kümede yer alamama şansın vardır. Bunları bilerek yerleştirme maçlarına başlarsan sonunda hayal kırıklığı yaşama olasılığın çok daha düşük olur.

Platin aşaması – %5.88

Platin aşaması League of Legends dereceleri arasında saygın bir aşamadır. Bu aşamada yer alıyorsan mutlu olmalısın çünkü herkes bu noktaya çıkabilme şansına sahip değildir. %5.88 oranı rakamsal olarak dağıtıldığı zaman her 100 oyuncudan 6’sının burada olabileceğini fark edebilirsin.

Platin aşamasının bir diğer özelliği sezon başladıktan sonra yapacağın 10 yerleştirme maçında en iyi performansı ortaya koysan dahi başlangıçta yer alabileceğin en iyi aşama olmasıdır. Bir önceki sezon Altın aşamasında yer alıyorsan ve bu sezon 10 yerleştirme maçını kazanarak iyi bir başlangıç yapmışsan Platin aşamasında yer almayı başarabilirsin.

Elmas aşaması – %1.37

Elmas aşamasının oranı çok ilginçtir çünkü artık 10’lar veya 100’lerle hesaplama yapmazsın. İstatistiksel olarak her 10.000 oyuncudan 137’si bu aşamada yer alır. Bu aşamada yer alıyorsan gerçekten iyi bir oyuncu olduğunu kabul etmeli ve en kısa sürede çeşitli yayınlar yapmaya, videolar hazırlamaya başlamalısın.

Elmas kümesinde yer alan her oyuncunun en büyük hedefi tanınan bir isim haline gelmektir. Saatlerce bu oyunu oynayan kişilerin Elmas aşamasına çıkma şansları çok yüksektir. Bu aşamadan daha yukarısına çıkmak istiyorsan artık hayatındaki öncelikleri değiştirmen gerektiğini unutmamalısın.

Ustalık aşaması – %0.05

Gümüş, Altın, Platin ve Elmas aşamasına çıkmanın çok zor olduğunu düşünüyorsan bence düşüncelerini gözden geçirmelisin. Ustalık aşamasına çıkış diğerlerine çıkmaktan çok daha zordur. %0.05 oranı oyundaki her 2.000 kişiden 1’inin Ustalık aşamasında yer aldığını gösterir.

Ustalık aşaması aslında oyundaki Elmas oyuncu çokluğunu çözmek için ortaya atılmış olan bir aşamadır. Birkaç sezon önce Elmas aşamasında yer alıp Şampiyonluk aşamasına çıkmak isteyen pek çok oyuncu olunca Riot Games iki aşamanın arasına yeni bir aşama eklemeyi tercih etti. Böylece Ustalık aşaması, Elmas ile Şampiyonluk aşamaları arasında yer almasına rağmen dünyanın en iyi oyuncularını barındıran aşamalardan birisidir.

Şampiyonluk aşaması – %0.03

League of Legends‘ın en iyi derecesi Şampiyonluk aşamasıdır. Bu aşamanın bir limiti vardır. Her sunucu başına sadece 200 kişi bu aşamada yer alabilir. Şampiyonluk aşamasına çıkmak fazlasıyla zorlayıcı bir iştir. İstatistiksel olarak her 10.000 oyuncudan 3’ü bu aşamada yer alır. Günün birinde bu aşamaya çıkmayı başarırsan artık e-spor alanında boy göstermeye başlayabileceğini unutmamalısın.

Dünya genelinde Şampiyonluk aşaması kameraların bol olduğu bir aşamadır. Profesyonel takımlar burada oynanan maçların büyük bir kısmını takip ederek en iyi oyuncuları bulup takımlarına kazandırmaya çalışırlar. Üstelik bu aşamada yer alan oyuncuların yayın gelirleri hayatlarını geçindirebilecek kadar iyi olabilmektedir.

Şampiyonluk aşamasına çıkmak gerçekten zordur. Günün birinde bu aşamaya çıkmayı başarırsan kendini ödüllendirmeyi düşünmelisin. Yoğun çalışmalarının ardından başarılı bir biçimde buraya çıktığın için kendinle kesinlikle gurur duymalısın. En önemlisi şimdiden yayın yapmaya ve daha rekabetçi ortamda bulunmaya alışmalısın.

Sonuç olarak artık League of Legends dereceleri hakkında en geniş kapsamlı bilgilere sahipsin. Platin seviyesine çıktığın zaman arkadaşlarına göğsünü gere gere “Platin aşamasındayım!” diyebilirsin. Gümüş aşamasında yer alıyorsan bunu pek yapmanı tavsiye etmem çünkü hiçbir anlamı olmayacaktır.

Sence League of Legends’ta içinden çıkılması en zor aşama Bronz mu yoksa Elmas mı? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

Yorum Yap