Kha’Zix CT » Kha’Zix Counter [S10]

Kha’Zix counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Kha’Zix counter konusunda yardımcı olacaktır.

Kha’Zix CT (Kha’Zix Counter)

Kha’Zix oyunun erken evresinde çok güçlü bir düello potansiyeline sahiptir. Pasif yeteneğinin sunmuş olduğu izolasyon sayesinde rakibine ekstra hasar verebilme şansına sahiptir. Ancak hemen maçın başında ilk kampı temizlerken onu rahatsız edebilirsen skor almayı başarabilirsin. Çünkü onun yetenek kiti orman kamplarını hızlı bir biçimde temizlemeye müsait değildir.

Pasif yeteneğinden gelen izolasyon özelliği Kha’Zix baskın düzenlediği zaman da geçerlidir. Baskın düzenlediği zaman minyon birliklerinden uzaklaşıp kaçmaya çalışırsan sana ekstra hasar verebilecektir. Burada doğru zamanı bekleyip hamle yapmak çok önemlidir. E yeteneğini kullandığı zaman bu güvenli bir şekilde kaçabilecek olduğun anlamına gelir.

Haritada yer alan görev noktalarından totemleri hiç eksik etmemelisin. Kha’Zix ilk olarak Q yeteneğini geliştirdiği zaman görevleri tek başına bitirebilme potansiyeline ulaşır. Özellikle ejder kontrolü için çok dikkatli hareket etmen gerektiğini bilmelisin. Takım olarak totem bırakmayı unutursanız bu size pahalıya mal olabilecektir.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Takım savaşlarında taşıyıcı şampiyonlara yakın oynamalısın. Çünkü Kha’Zix bir fırsatını bulup mutlaka onların yanına ulaşmaya çalışacaktır. Bunu yaptığın zaman aynı zamanda Kha’Zix’in izolasyon hasarına engel olmuş olursun. Takım savaşlarını kazanabilmek için taşıyıcılara ihtiyacın olacaktır.

Kha’Zix karşısında oynarken kitle kontrolünü kullanmak çok önemlidir. Kitle kontrolü onun suikast becerilerini ve kaçış potansiyelini düşürmektedir. Kha’Zix sıçradığı zaman onu yere çakılı bırakmalısın. Böylece hızlı bir şekilde girip hızlı bir şekilde çıkmasına engel olabilirsin. Bu Kha’Zix oyuncusunun hiç istemeyeceği bir şeydir.

Potansiyel

Kha’Zix özellikle 6. seviyede, 11. seviyede ve 16. seviyede güç kazanır. Tüm bu seviyeler yeteneklerini geliştirdiği seviyelerdir. Hangi yeteneğini geliştirecek olursa olsun bir şekilde güç kazanmayı başaracağı için ekstra dikkatli olman ve ekstra özenli oynaman önemlidir.

Kha’Zix eşya bakımından cengaver güçlendirmesini aldığı zaman büyük bir güç patlaması yaşar. Çünkü bu geliştirme onun hasar çıkışını ve düello potansiyelini yükseltecektir. Kha’Zix’in almış olduğu eşyalara dikkat etmeli ve onun hasar potansiyelini düşürecek seçimler yapmaya çalışmalısın.

Kha’Zix aynı zamanda ilk önemli eşyasını tamamladığında güç patlaması yaşar. Bunun en büyük sebebi ise ekstra hasar ve ekstra düello potansiyeli kazanmasıdır. Draktharr eşyasını aldıktan sonra çok daha etkili bir şekilde baskın düzenleme fırsatı elde edecektir. Bu konuda dikkatli olmalı ve gerekirse takım arkadaşlarını uyarmalısın.

Bu Kha’Zix counter rehberi sayesinde Kha’Zix karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Kha’Zix için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu