Kayn Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Kayn nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Kayn build, yetenek, rün ve eşya rehberi. Hareketliliği düellolara yansıtıp üstünlük sağlayın.

Bu rehber Kayn nasıl oynanır sorusuna, Kayn build, Kayn eşya ve Kayn rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek hareketlilik gücü ile takım arkadaşlarına yardım eder. Sürekli hareketli kalarak rakipleri bezdirecek bir şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Kayn Sezon 9 Build

Bu sezon Kayn için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere fiziksel hasar vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra ise bire bir mücadelelerde ayakta kalmanı sağlayacak tercihler yapmalısın.

Kayn için eşya seçimleri konusunda düellolarda güçlü olma imkanı tanıyan eşyalara yönelmek gerekir. Oynaması zor olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Kayn – Benzer Şampiyonlar
Jax Yasuo Tryndamere Fiora Master Yi

Kayn Rün (Rune)

Kayn için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Kayn için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Elektrik Ver seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Kayn Eşyalar (Item)

Kayn eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Kayn Yetenekler

Bu kısımda en iyi Kayn sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra W yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

(E) 3 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih her ormancı şampiyonun mutlaka sahip olması gereken Çarp büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Çarp

Kayn nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Kayn özellikle oyunun orta ve son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Darkın Tırpan

Bu şampiyonun başlangıçta bir pasif yeteneğe sahip olmadığını söylemek doğru olacaktır. Yakın dövüş şampiyonlarına hasar verirsen kırmızı ruhlar toplayıp Rhaast’ı çağırırsın, menzilli şampiyonlara hasar verirsen mavi ruhları toplayıp kendisini güçlendirme şansı elde edersin.

Hangi yönü seçersen seç bu yön senin oyun içerisindeki rolünün belli olmasına olanak sağlayacaktır.

Q – Karanlık Hasat

Orman temizleme konusunda en önemli yeteneğin olacaktır. Bunun sebebi ise yeteneğin sahip olduğu canavarlara karşı ekstra hasar verme niteliğidir. Normal biçiminde devam ettiğinde yetenek biçim değiştirmez ama Rhaast olarak devam etmeyi seçtiğinde biçim değiştirir.

Yüzdesel hasar verip olağanüstü derecede güçlü bir yeteneğe dönüşebilir. Hedefinde dayanıksız şampiyonların olması durumunda Rhaast olmak çok da iyi bir fikir olmayabilir.

W – Kasvet Dalgası

Oldukça basit bir yetenektir. Belirli bir süre beklemenin ardından alan hasarıyla birlikte yavaşlatma etkisini rakibe uygulama şansına sahip olabilirsin. Her ne kadar kullanmak çok büyük bir problem olmasa bile gecikme süresinin bulunması problem yaratabilmektedir.

Normal tarafında doğru yönelmeyi tercih ettiğinde yeteneğin etki mesafesi artış gösterir. Rhaast tarafında ise yeteneğe rakipleri havaya fırlatma etkisi eklenir. Her iki biçimde de yeteneğin güçlü hale dönüşmesi ve aktif olan rolleri tamamlaması sana fazlasıyla avantaj sunacaktır.

E – Gölge Yolu

Bu şampiyonun değişik yollardan giderek rakiplere baskın düzenlemesini sağlayan önemli bir yetenektir. Özgün bir yetenek olduğunu söylemek mümkün olmasa bile oyun içerisinde gidişatı değiştirebilme konusunda sana ekstra katkı sağlayacaktır.

Normal tarafını seçersen yeteneği tekrar kullanman durumunda yavaşlatma etkilerinden kurtulman söz konusu olacaktır. Rhaast tarafında ise herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

R – Davetsiz Misafir

Bu şampiyon dalış yaptığı rakibinin bedeninde dokunulmaz olur ama aynı zamanda diğer yeteneklerini kullanamaz hale gelir. Güçlü büyülerden veya öldürücü darbelerden uzak durabilmek için biçilmiş kaftan bir yetenektir.

Özellikle takım savaşlarının yaşandığı Baron veya ejder gibi alanlarda başarılı çalma girişimlerini bu yetenek ile kusursuz bir biçimde gerçekleştirebilirsin.

Normal olarak devam ettiğinde yetenek ekstra kullanım mesafesine sahip olur ve böylece rakibe vurup kaçma taktiğini daha kolay uygularsın. Rhaast tarafını seçtiğinde ise işin rengi değişir, yetenek daha çok tank olan şampiyonlara karşı işe yarar hale gelir.

Karşı Seçimler

Bu şampiyonlar erken evredeki güçsüzlüğünden yararlanabilen şampiyonlardan oluşur. Bazıları oyunun tamamında sana üstünlük kurabilecek kadar güçlüdür. Aşağıdaki şampiyonlara dikkat etmelisin:

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar daha çok agresif kitle kontrol becerisi olan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Yüksek hareketlilik gücüne sahip bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Kayn ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

You may also like...

2 Responses

  1. wtyC dedi ki:

    Oyuna yeni başladım ve ilk oynadığım hero kayn oldu bağmlısı oldum resmen teşşekür ederim. 🙂

    • Eurasian Wolf dedi ki:

      Asıl ben yorum yaptığın için teşekkür ederim. Takipte kalmaya devam etmeni öneririm. Her yamadan 1 gün sonra burayı gelip kontrol edersen güncellemelerin yapıldığını görürsün. Keyifli oyunlar dilerim. 🙂

Yorum Yap