Karthus Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Karthus nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Karthus rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Karthus ipuçları.

Bu yazı Karthus nasıl oynanır sorusuna, Karthus build, Karthus rün ve Karthus counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Karthus Sezon 9 Build

Karthus‘un orta koridorda maç kazanma oranı %49 seviyesinde, seçilme oranı %1 seviyesinde ve yasaklanma oranı %31 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir orta koridor şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Karthus için eşya seçimleri konusunda düellolarda hasarı yükselten eşyalara yönelmek gerekir. Oynaması orta zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Karthus – Benzer Şampiyonlar
Vladimir Malzahar Taliyah Anivia Viktor

Karthus Rün (Rune)

Karthus için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Karthus için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Kara Hasat seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Karthus Eşyalar (Item)

Karthus eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Karthus Yetenekler

Bu kısımda en iyi Karthus sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibin hareketin hızını ve saldırı gücünü düşüren Bitkinlik büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Bitkinlik

Karthus nasıl oynanır?

Karthus ile oynamak istiyorsan favori koridorunun orta koridor olması gerekir. Bu şampiyon sürekli rakibi rahatsız etme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Karthus özellikle oyunun son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini korur. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Ölüm Tanımaz

Bu yetenek, bu şampiyonun oyun tarzını belirleyen en önemli yetenektir. Ölümcül bir hasar aldıktan sonra bu şampiyon belirli süreliğine hayatta kalmayı başarabilir.

Bu süre zarfında hareket edemez ama basit saldırı gerçekleştirebilir veya yeteneklerini kullanabilir. Kısacası bu şampiyon bitti demeden mücadele çabası bitmez.

Q – Hortlak Mayın

Temel hasar yeteneğin ve aynı zamanda hasar verme yeteneğindir. Hedefteki şampiyon veya birlik tek başınaysa ona iki katı hasar verebilirsin. Oyunun başlangıcında bu şampiyon, bu yetenek sayesinde hemen hemen tüm şampiyonlara karşı hasar takasında avantajlıdır.

Bu yetenekten ekstra verim almak istiyorsan rakibin son vuruş yapmaya yeltendiği zaman bu yeteneği kullanıp ona beklenmedik hasarlar uygulayabilirsin.

W – Acı Duvarı

Sana rakibi yavaşlatma, rakibe alan bırakmama ve aynı zamanda yumuşak bile olsa kalabalık kontrol etkisi sunma niteliklerini kazandıran bir yetenektir. Bu yetenek sahip olduğun tek kalabalık kontrol etkisi yeteneği olduğundan dikkatli olmalısın.

Özellikle takım savaşlarında bu yeteneği en iyi şekilde kullanmak önemlidir. Rakibin gidiş yönüne doğru kullanman durumunda bu yetenekten ekstra verim almayı başarabilirsin. Ayrıca mücadeleleri ne kadar dar alanlarda yaparsan senin ve takımın için bir o kadar iyi olacaktır.

E – Çürüt

Alan hasarı veren bir yetenektir. Bu yeteneği kullanarak yakınlarında bulunan tüm birliklere hasar vermeyi başarabilirsin. Her ne kadar çok avantajlı olsa bile manayı su gibi tükettiğinden dikkatli olmak gerekir.

Yetenek kapalıyken bu şampiyonun mana yönetimi gerçekleştirme başarısı epey artış gösterir çünkü öldürdüğü birim başına mana kazanır. Pasif yetenek devreye girdiği zaman ise bu yetenek otomatik olarak aktif hale gelerek etraftaki hedeflere hasar verir.

R – Ağıt

Hem karşı takımı hem senin takımını sinirlendirebilecek bir yetenektir. Bu yeteneği asla takım arkadaşından skor çalmak için kullanmamalısın. Eğer takım arkadaşının bir hedefi yakalaması garantiyse bu yeteneği kullanmadan kendi işine bakmalısın.

Takım savaşlarında ise bu yeteneği ya takım savaşı başlamadan önce güvenli bir biçimde kullanmalı veya öldükten sonra pasif yeteneğin devreye girdiğinde kullanmalısın.

Yeteneği kullanırken rakip seni rahatsız edebilecek olduğundan en garanti çözüm budur. Ayrıca yeteneğin bekleme süresinin çok yüksek olduğunu aklından çıkarmamalısın.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Karthus rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap