Karma Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Karma nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Karma rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Karma ipuçları.

Bu yazı Karma nasıl oynanır sorusuna, Karma build, Karma rün ve Karma counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Karma Sezon 9 Build

Karma‘nın alt koridorda maç kazanma oranı %48 seviyesinde, seçilme oranı %6 seviyesinde ve yasaklanma oranı %0.5 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir alt koridor şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Karma için eşya seçimleri konusunda destek rolü eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Karma – Benzer Şampiyonlar
Nami Soraka Janna Sona Lulu

Karma Rün (Rune)

Karma için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Karma için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Büyücülük ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Aery’i Çağır seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Büyücülük) Rün (İlham) Nitelik

Karma Eşyalar (Item)

Karma eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Karma Yetenekler

Bu kısımda en iyi Karma sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih zaman içerisinde rakibin canını düşüren ve iyileştirme becerilerini azaltan Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Karma nasıl oynanır?

Karma ile oynamak istiyorsan favori koridorunun alt koridor (destek rolü) olması gerekir. Bu şampiyon sürekli rakibi rahatsız etme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu işlevsel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Karma özellikle oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini korur. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Güçlenen Ateş

Bu şampiyonun pasif yeteneği hasar potansiyelini kontrol edip Mantra oluşturmasına yardımcı olur. Bu yeteneği kullanırken diğer yeteneklerden bir karışım oluşturup ekstra ama ekstra fayda sağlamak gerekir.

Bir yetenek kullandıktan sonra gerçekleştirilen basit saldırılarla hedefine ulaşabilmen mümkündür.

Q – İçindeki Alev

Alan hasarı veren ve aslında bu şampiyonun hasar potansiyelinin büyük bir kısmını karşılayan yetenektir. Bu yetenek ile rakibi sürekli olarak rahatsız edebilirsin. Koridorun itilmesine izin vermeden ve mana kontrolünü yitirmeden bu yeteneği kullanmayı denemelisin.

Bu yeteneği kullanmanın en kolay yolu ise rakibin yanında yer alan bir minyon birliğine saldırarak alan etkisinden faydalanmaktır.

W – Değişmez Karar

Bu şampiyonun sahip olduğu kalabalık kontrol etkisi yeteneğidir. Eğer oluşturulan bağlantı belirli bir süre aktif kalırsa hedef yerine sabitlenip hareketsiz bırakılabilir.

Rakip şampiyonlar sürekli olarak minyon birliklerinin arkasında yer alıyorlarsa bu yeteneği kullanarak onları rahatsız edebilirsin. Çünkü hareketsiz bırakılacak bir şampiyonun koridor aşamasında ölmesi hiç de zor değildir.

E – Esin

Anlık hareket hızı kazandırmak için fazlasıyla kullanışlı bir yetenektir. Bu yetenek ile hayat kurtarabilirsin, takım arkadaşlarının kaçmasını veya bir hedefi yakalamasını sağlayabilirsin.

Bu şampiyon bu yetenek sayesinde oldukça fazla hareketlilik ve esneklik kazanır. Hasar takasları sırasında aldığın hasarı azaltacağı için eğer mücadele girişmek istiyorsan bu yeteneğin kullanıma hazır olduğundan emin olmalısın.

R – Mantra

Başlangıçtan itibaren açık bir yetenektir. Bu özel yetenek sayesinde ilgili şampiyon diğer yeteneklerine daha fazla güç ekler. Oyunda yer alan koşullara göre doğru güçlendirmeyi uygulamak fazlasıyla önemlidir.

Bunu başaramazsan hiçbir zaman iyi bir Karma oyuncusu olamazsın. Ayrıca bu yetenek bu şampiyonla ile nasıl bir oyun stiline sahip olacağını belirleyen yetenektir.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Karma rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap