Kalista Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Kalista nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Kalista rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Kalista ipuçları.

Bu yazı Kalista nasıl oynanır sorusuna, Kalista build, Kalista rün ve Kalista counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Kalista Sezon 9 Build

Kalista‘nın alt koridorda maç kazanma oranı %48 seviyesinde, seçilme oranı %4 seviyesinde ve yasaklanma oranı %0.6 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir alt koridor şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Kalista için eşya seçimleri konusunda maksimum hasar eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması zor olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Kalista – Benzer Şampiyonlar
Kindred Jhin Miss Fortune Jinx Draven

Kalista Rün (Rune)

Kalista için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Kalista için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Keskin Sağanak seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Kalista Eşyalar (Item)

Kalista eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Kalista Yetenekler

Bu kısımda en iyi Kalista sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı E yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak E yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra Q yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 4 > 5 > 7 > 9
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih hızlı bir biçimde kendi canı ve takım arkadaşının canını bir miktar iyileştiren Şifa büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Şifa

Kalista nasıl oynanır?

Kalista ile oynamak istiyorsan favori koridorunun alt koridor olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi uygulama ve mücadele başlatma becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Kalista özellikle oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini korur. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Üstün Denge

Bu pasif yetenek bu şampiyonun her şeyidir. Bu şampiyon bu yetenek sayesinde kolayca vur-kaç taktiği uygulayabilir. Doğru bir biçimde kullanıldığında ise rakipten gelen beceri atışlarının tamamını dahi etkisiz hale getirebilir.

Mücadele sırasında her zaman teyakkuzda olman gerekir çünkü rakibin her zaman sana karşı hamle yapabilmesi mümkündür.

Q – Delici

Kullanışlı bir yetenek olduğu doğrudur ama maalesef hasar miktarı oldukça azdır. Hedefe ekstra mızrak fırlatabilmek gerçekten iyi bir fikirdir ve bu yetenek ile W yeteneğinin pasifini harekete geçirebilmek mümkündür.

Bu konuda oyuncudan oyuncuya farklılık gösterecek bir durum söz konusudur. Q yeteneğinden maksimum verim alabilmeyi başarırsan mükemmel bir oyuncu olabilirsin.

W – Gözcü

Kullanıldığı zaman oldukça etkileyici bir rahatsızlık veren hasardır. Bu yeteneği kullanarak koridor aşamasında rakibine fazlasıyla hasar verebilirsin. Aktif hali ise sana harita kontrolü konusunda avantaj sunmasıdır.

Bu yeteneği kullanarak haritanın karanlık yerlerini görebilir veya tehdit olarak algıladığın çalılıkları gözetlemeyi başarabilirsin.

E – Ciğerini Sök

Bu şampiyonun temel hasar yeteneğidir. Bu yeteneği ancak oynadıkça daha etkili bir biçimde kullanabilirsin. Buna ek olarak hedefi öldürecek kadar hasar verebilmeyi başarmak istiyorsan yeteneğin hasar potansiyelini iyi takip etmelisin.

Bu yeteneği kullanırken rakibin ölecek olduğundan emin olmalısın çünkü bunu yaptığın zaman yeteneğin bekleme süresini sıfırlamış olursun ve aynı zamanda geriye mana kazanırsın.

R – Ecelin Çağrısı

Bu yetenek dayanıklı destek şampiyonun olduğu zaman daha fazla işe yarar. Elverişli bir biçimde mücadele başlatmak istiyorsan muhakkak ama muhakkak yanında dayanıklı bir destek şampiyonun bulunması gerekir.

Zayıf veya çelimsiz bir destek şampiyonuyla mücadeleye girişmeyi deneyebilirsin ama bu her zaman uygun olmayabilir. Takım savaşında kullanım biçimi biraz daha farklıdır.

Önce destek şampiyonunun yeteneklerini tüketmesini beklemeli daha sonra özel yeteneğinle onu alıp hedef takıma doğru hamle yaparak onlara kalabalık kontrol etkisi sunmalısın.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Kalista rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

You may also like...

Yorum Yap