Jax Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Jax nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Jax rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Jax ipuçları.

Bu yazı Jax nasıl oynanır sorusuna, Jax build, Jax rün ve Jax counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Jax Sezon 9 Build

Jax‘in orman bölgesinde maç kazanma oranı %50 seviyesinde, seçilme oranı %4 seviyesinde ve yasaklanma oranı %28 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir orman şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Jax için eşya seçimleri konusunda güçlü mücadele eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması ortalama zorlukta olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Jax – Benzer Şampiyonlar
Kayn Yasuo Tryndamere Fiora Master Yi

Jax Rün (Rune)

Jax için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Jax için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak İsabet ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Yenilmez seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (İsabet) Rün (İlham) Nitelik

Jax Eşyalar (Item)

Jax eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 
 

Jax Yetenekler

Bu kısımda en iyi Jax sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı E yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak W yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra Q yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 3 > 8 > 10 > 12 > 13

(W) 2 > 4 > 5 > 7 > 9

(E) 1 > 14 > 15 > 17 > 18
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih her ormancının sahip olması gereken Çarp büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Çarp

Jax nasıl oynanır?

Jax ile oynamak istiyorsan favori koridorunun orman bölgesi olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi uygulama ve tank olabilme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Jax özellikle oyunun orta evresinde etkilidir. Bu şampiyon oyunun uzaması durumunda orta evreyi iyi geçiremezse oyundan düşer. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Amansız Saldırı

Bir şampiyonu öldürmeye kafaya koymuşsan bu yeteneğin dolum yapmış olması önemlidir. Takım savaşlarına girmeye yelteneceksen eğer pasif yeteneğinden dolum elde etmiş olmalısın.

Bu dolumlar olmadan takım savaşlarında etkin olman pek söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle epey dikkatli olmalısın.

Q – Sıçrama Saldırısı

Bu yeteneği dikkatlice kullanmak zorundasın çünkü seni rakipten uzaklaştırabilecek tek yetenektir. Bu yeteneği bir kez kullandıktan sonra bekleme süresi dolana kadar hemen hemen tüm saldırılara karşı açık hedef olacağını unutmamalısın.

W – Güçlendir

Basit bir saldırı gerçekleştirdikten sonra basit saldırı mekanizmasının sıfırlanmasını sağlayan bir yetenektir. Bu yeteneği eşyaların harekete geçirilen özellikleri, pasif yeteneğin ve Q yeteneğin gibi diğer yeteneklerle bir arada kullanabilirsin. Böylece yüksek rakiplere hasarlar verebilirsin.

E – Karşı Saldırı

Bu yeteneği kullanarak kaçan rakibi yakalayabilirsin veya bir rakipten kaçabilirsin. Yeteneğin sunmuş olduğu sersemletme etkisi sana bu imkanı tanır.

Bu yetenek sayesinde rakiple mücadeleye girişmen söz konusu olabilir. Fakat bu her zaman tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü bu yeteneği kullanıp rakibi öldürmeyi başaramamak veya onu ana bölgeye göndermemek senin için büyük bir sıkıntı olacaktır.

R – Büyük Ustanın Kudreti

Bir takım savaşına girişmeden önce bu yeteneği aktif hale getirmelisin. Pasif yeteneğinle birlikte W ve R yeteneklerini bir araya getirerek olağanüstü miktarda hasar verebilirsin.

Yeteneğin saldırıya yönelik değerlerden güç alıyor olmasını avantaja çevirmelisin. Fakat bunu yaparken rakibin tercih etmiş olduğu takım kompozisyonunun hasar ağırlığı yönüne dikkat etmelisin.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Jax rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap