Jarvan IV Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Jarvan IV nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Jarvan IV rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Jarvan IV ipuçları.

Bu yazı Jarvan IV nasıl oynanır sorusuna, Jarvan IV build, Jarvan IV rün ve Jarvan IV counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Jarvan IV Sezon 9 Build

Jarvan IV‘ün orman bölgesinde maç kazanma oranı %51 seviyesinde, seçilme oranı %13 seviyesinde ve yasaklanma oranı %3 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir orman şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Jarvan IV için eşya seçimleri konusunda ya hep ya hiç tarzı eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Jarvan IV – Benzer Şampiyonlar
Lee Sin Kled Rengar Wukong Warwick

Jarvan IV Rün (Rune)

Jarvan IV için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Jarvan IV için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Elektrik Ver seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Jarvan IV Eşyalar (Item)

Jarvan IV eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Jarvan IV Yetenekler

Bu kısımda en iyi Jarvan IV sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı E yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 2 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 1 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih her ormancının sahip olması gereken Çarp büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Çarp

Jarvan IV nasıl oynanır?

Jarvan IV ile oynamak istiyorsan favori koridorunun orman bölgesi olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi uygulama, mücadele başlatma ve tank olabilme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Jarvan IV özellikle oyunun erken ve orta evresinde etkilidir. Bu şampiyon oyunun uzaması durumunda orta evreyi iyi geçiremezse oyundan düşer. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Ordu Marşı

Bu şampiyonun bir hedefe karşı gerçekleştirdiği başlangıç saldırısı ekstra fiziksel hasar verir. Aynı hedefe tekrar ekstra hasar verebilmek için ise belirli bir sürenin geçmesi gerekir.

Bu nedenle yeteneğin sürekli işlemesini sağlamak zor olabilir. Fakat yetenek can miktarına göre hasar verdiğinden fazlasıyla kullanışlıdır.

Q – Ejderha Saldırısı

Eğer fırlattığı bayrağına doğru kullanılmamışsa bu şampiyon mızrağı ile önündeki hedeflere hasar verir ve onların zırhlarını deler. Böylece rakiplerine karşı avantaj elde edebilir.

Eğer fırlattığı bayrağa doğru kullanılmışsa bu şampiyon hızlı bir biçimde kendisini bayrağa doğru çeker ve önüne çıkan hedeflerin havaya zıplamasına neden olur. Etkin kombinasyonun en önemli parçası olduğu unutulmamalıdır.

W – Altın Kalkan

Bu şampiyon kendisine bir kalkan oluşturur ve aldığı hasarı azaltır. Bununla birlikte etrafındaki rakip birlikleri yavaşlatır. Yavaşlatma etkisi hedef birliklerin yakınlığına ve uzaklığına göre değişiklik gösterir.

Fazlasıyla işlevsel bir yetenektir. Takım savaşlarında ekstra işe yarayabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

E – Demacia Sancağı

Bu şampiyon tarafından gerçekleştirilen kombinasyonun ilk parçasıdır. Pasif olarak bu yetenek saldırı hızı kazandırır. Bu şampiyon bu bayrağı bir yere konuşlandırır ve ardından Q yeteneğini kullanırsa önüne çıkan rakip birlikleri havaya sıçratır ve onlara büyü hasarı verir.

Aynı zamanda bayrağın etrafında yer alan dost birliklere ise ekstra saldırı hızı kazandırır. Kullanırken rakibin E-Q kombinasyonundan kaçıp kaçamayacağını iyi hesaplamak gerekir.

R – Afet

Bu yeteneği kullanarak bir süreliğine rakip takımı veya rakip oyuncuları bir zemine hapsetmek mümkün olabilir. Fakat oluşturulan halkanın içerisinden rakip takımın oyuncularının çıkması kolay olabilir.

Bunun için yeteneği uygun zamanlamayla kullanmak gerekir. Ancak yeteneğin verdiği hasarı küçümsemezsen ve oyun içerisindeki rotanı yarı taşıyıcı olarak seçersen umulmadık miktarda hasarlar verebilirsin.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Jarvan IV rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap