Janna Build S9 » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

janna rehberi

Sezon 9 için en iyi Janna build. Uğultulu kasırgayla korkut, meltemler estir, yel gibi hızlı hareket et ve fırtınanın gözüyle muson yağmurlarını yağdır.

Bu rehber Janna nasıl oynanır sorusuna cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dilersen Janna hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Janna için en güçlü eşya dizilimini bulabileceksin.

Janna nasıl oynanır?

Janna için tercih edebileceğin build hakkında detaylı bilgiyi yeteneklerden sonra gelen build kısmından öğrenebilirsin. Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Janna ile oynarken takım arkadaşlarını ayakta tutabileceğin seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde destek eşyalarına yönelmen gerekir.

Janna oynaması kolay olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun geç evresinde çok daha güçlüdür. Bu nedenle söz konusu evrede avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Janna’nın yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Pupa Yeli

Bu şampiyonun pasif yeteneği yakınındaki takım arkadaşlarına ekstra hareket hızı kazandırır. Bu hareket hızı sayesinde takım savaşlarından geri çekilme, rakipten kaçma veya kurtulma konusunda takım arkadaşların çok daha avantajlı olurlar. Özellikle bu şampiyona doğru kaçan takım arkadaşlarının hareket hızının artış göstereceği unutulmamalıdır.

Q – Uğultulu Kasırga

Güzel bir yetenek olduğu hemen söylenebilir ama her güzelin bir kusuru vardır misali bir durum söz konusudur. Her ne kadar çok işlevsel bir yetenek olsa bile bu yeteneği kullanabilmek için doğru zamanı bulmak gerekir.

Yeteneğin kullanım maliyeti çok yüksektir. Bu yüksekliğin sorun çıkartmasını istemiyorsan onu sürekli değil gerektiğinde kullanmalısın. Özellikle takım mücadelesi başlatma ve takım halinde geri çekilme konularında bu yetenek fazlasıyla işe yaramaktadır.

W – Meltem

Bu şampiyona hareket hızı kazandırır ve onun yakalanamayan şampiyon olmasını sağlar. Aktif hali ise rakibe hasar vermeni sağlar. Aktif hali beceri atışı değil doğrudan hedef atışı olduğundan kullanımı kolaydır. Bu yetenekten verim almak için yeteneğin açıklamasını iyi okumak gerekir. Bu yeteneğin aktif halini kullandığın zaman pasifinden gelen ekstra hareket hızını kaybedersin.

E – Fırtınanın Gözü

Bu şampiyonun bir hayat kurtarıcı olmasını sağlayan yegane yetenektir. Bu yetenek sayesinde kendine, takım arkadaşına ve hatta dost kulelere dahi kalkan kazandırmayı başarabilirsin. Bu sayede takım arkadaşlarının daha fazla süre hayatta kalmasını sağlayabilir ve hasar takasları söz konusu olduğunda koridor arkadaşına ekstra güç katabilirsin. Bu kalkanı kullandığında hedefin hasar miktarını yükselteceğini unutmamalısın.

R – Muson

Kullanışlı bir yetenek olduğu doğrudur ama bazen istenen verim elde edilmeyebilir. Bu yeteneği genelde takımını korumak ve kendini feda etmek için kullanırsın. Belirli bir alanda fırtına oluşturur, rakipleri kendinden uzaklaştırırsın ve hedef alan içerisinde kalan dost birliklerin canını iyileştirerek onların hayatta kalmasını sağlarsın. Yanlış kullanım durumunda kazanılacak bir takım savaşını dahi kaybettirebilecek olduğundan dikkatli olmalısın.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • Q + W + Q: Q yeteneğini arkanda bir yerde kullanmaya başlamalı ve ardından W yeteneğinle harekete geçmelisin. Rakibe yakın olduğun zaman Q yeteneğini tekrar kullanmalısın. Bu kombinasyonu özellikle sis savaşından yararlanarak kullanman çok önemlidir.
  • W + E: W yeteneğini hedefin üzerinde kullandıktan sonra kalkanı kendi üzerinde kullanabilirsin. Bu sayede rakibe özgür bir biçimde hasar vermeyi başarıp hasar takasından avantajlı çıkabilirsin.

Janna Build S9

Janna ile oynarken Q yeteneğini tam zamanında kullanman çok önemlidir. W yeteneğini kullandıktan sonra iyi zamanlanmış bir Q yeteneğini devreye sokarak koridor aşamasında avantaj elde edebilirsin. Eşyalardan gelen dolumlar hazır olduğu zaman rakibe saldırmayı düşünmelisin. Bu sayede elde edeceğin avantajı üst düzeye çıkarabilirsin.

Maç boyunca genel olarak takım arkadaşını korumaya çalışman gerekir. Bu nedenle maçtaki taşıyıcı kimse ona yapışman ve onu hiç yalnız bırakmaman gerekir. Gerektiğinde R yeteneğini kullanarak rakipleri geri ittirmeyi denemelisin. Senin maç içerisindeki tek hedefin takım arkadaşlarını korumak olduğundan takım savaşlarında onların yakınında olman önemlidir.

Janna Build Başlangıç – S9
Başlangıç
Temel Eşyalar   
Sihirdar Büyüleri

Janna için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun güçlenmesine ve maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin. Buna rağmen ihtiyacın olması durumunda aşağıdaki tam build seçeneğini kullanabilirsin.

Janna Tam Build – S9

Harici bir siteye gidip build bulmak için uğraşmak istemiyorsan bu önerilerimi kullanabilirsin. Birincil yetenek ağacı için Büyücülük, ikincisi için Hakimiyet seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Sihirli Yıldız olmalıdır. W yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini W-E-Q sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Janna Rün

Oyunun geç evresinde güçlü, oynaması kolay olan bir kontrolcü şampiyon arıyorsan Janna senin için en doğru seçimlerden biri olacaktır. Bu rehberi beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşarak bana destek olabilirsin. Ayırca sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap