Irelia Build S9 » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

irelia nasıl oynanır

Sezon 9 için en iyi Irelia rehberi. Ölümcül ahenge uy, direniş dansını göster ve keskin hapisle rakibini köşeye sıkıştır.

Bu rehber Irelia nasıl oynanır sorusuna cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dilersen Irelia hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin.

Irelia nasıl oynanır?

Öncelikle Irelia için tercih edebileceğin build hakkında bir şey söylemek istiyorum. Build seçenekleri zaman içerisinde değişebildiği için onlara detaylı bir şekilde burada yer veremiyorum. Ancak Irelia ile oynarken koşulsuz hasar imkanı tanıyan seçimler yapmalısın.

Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde güçlü dalış eşyalarına yönelmen gerekir. Irelia’nın oynaması zor bir şampiyon olduğunu unutmamalısın. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Ionia Azmi

Bu şampiyon herhangi bir yetenekle bir şampiyona hasar verdiğinde bu pasif için bir dolum elde eder. Her dolum için basit saldırıları ekstra büyü hasarı verir ama bu büyü hasarı saldırı gücünden güç alır. Her bir dolum sadece 6 saniyeliğine kalır ve daha sonra sıfırlanır.

Bu şampiyonu yeni kullanan bir oyuncunun bu pasif yeteneğe alışması çok kolay değildir. Özellikle ilk seviyelerde yeteneklerin bekleme süresi oldukça uzundur. Maksimum düzeyde dolum elde edildiği zaman bu şampiyon ekstra hareket hızı kazandığı için kontrol etmesi zor olan bir şampiyondur. Üstelik bu şampiyonun bütün esprisi rakibe bağlı kalmaktır.

Q – Uçarbıçak

Bu şampiyon bir rakibe sıçrayarak ona hasar verir. Bu saldırı vuruş anındaki etkileri harekete geçirir ve bu şampiyonun canını doldurmasına yardımcı olur. Bu şampiyon ilgili yetenekle bir hedefi öldürdüğü zaman bu yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır.

Bu yetenek ile bu şampiyonun yenilenme sürecinde dokunulmayan tek yetenektir. Bu yeteneği genel olarak senden kaçan rakibi yakalamak için kullanman gerekir. Hedef işaretlenmiş bir hedef ise ona doğru hamle yaptığın zaman yeteneğin bekleme süresi sıfırlanacağı için kaçış için bir fırsat elde edersin. Bu yeteneği boş yere kullanmamak son derece önemlidir.

W – Direniş Dansı

İlk kullanıldığında bu yetenek bir tür kalkan oluşturur ve anında pasif yetenek için bir dolum kazandırır. Kalkan gelen hasarın bir kısmını engeller ancak bu şampiyon söz konusu engelleme sırasında hareketsiz kalır. Yetenek serbest bırakıldığında kılıçları etrafta uçuşur ve yeteneğin dolum durumuna göre hasar miktarı değildir.

Bu şampiyon her zaman kaçan hedefleri yakalayabilme becerisine sahip olan bir şampiyon olmuştur. Bu yetenek ise bir bakıma onun hareketlilik kabiliyetini düşürür ve karşılığında savunma gücünü yükseltir. Bu yeteneği kullanmak için doğru zamanı yakalamak son derece değerlidir.

E – Ölümcül Ahenk

Şampiyon belirli bir alana iki kılıç fırlatır. İkisi birden yere saplanınca birbirine doğru uçarlar, önüne çıkan rakiplere hasar verirler, onları sersemletirler ve rakipleri işaretlerler. Bu yetenek rakibi sersemletmek için en önemli seçeneklerden birisidir. Ancak menzilli bir yetenek olduğu için ona ekstra esneklik kazandırır.

Bu yetenek söz konusu şampiyonun mücadeleleri başlatan yeteneğidir. Uzak mesafede yer alan rakipleri yakalamak için son derecek kullanışı bir yetenektir. Rakibin yeteneğin kullanım mesafesinde olması oldukça önemlidir. Diğer yeteneklerle bir arada kullanılabildiği için diğer yeteneklere göre kullanımı en kıymetli yeteneklerden birisidir.

R – Keskin Hapis

Şampiyon belirli bir alanda kılıçlarını kullanır, rakiplere büyü hasarı verir ve onları işaretler. Kılıçların yer aldığı alanda bulunan rakipler tuzağa düşmüş olur. Tuzağın dışına çıkmak isteyenler oldukça yoğun miktarda hasar alır, yavaşlar ve bir süreliğine basit saldırılarını kullanamaz.

Bu oldukça ilgi çekici bir yetenektir. Üstelik rakibinin yakında olmak isteyen bir şampiyon için son derece gariptir. Rakibinin işini bitirebileceğini anladığın zaman bu yeteneği kullanıp onu kapana kıstırmayı başarabilirsin. Rakip sana yaklaşırsa veya senden kaçarsa her türlü hasar alacaktır.

Irelia Build S9

Aşağıdaki eşyaları kullanarak Irelia için temel yapılandırmayı tamamlamayı başarabilirsin. Bundan sonra alacağın eşyalar ise oyunun gidişatına göre değişiklik gösterecektir. İlk önce hedefin her zaman çekirdek build dediğimiz yapılandırmayı tamamlamak olmalıdır.

Başlangıç Çizme Irelia Temel Eşyalar

Harici bir siteye gidip build bulmak için uğraşmak istemiyorsan bu önerilerimi kullanabilirsin. Birincil yetenek ağacı için İsabet, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Yenilmez olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-E-W sırasına göre yükseltmelisin.

Irelia Rün

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Irelia rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

4 Responses

 1. ahmet dedi ki:

  irelia ile yasuo ya karsı oynarken erken sevıye avantajı ıle durtuluyorum ve korıdoru kaybedıyorm ne tavsıye edersınız

  • Eurasian Wolf dedi ki:

   Buradaki rehbere sadık kalabilirsin ama eşya seçimi yaparken ilk Ninja Tabisi değil Tiamat alarak koridorda kalma süreni yükseltebilirsin. Yasuo ile Irelia eşleşmesi galibi net belli olmayan eşleşmelerden biridir. Seviye 5 olana kadar çok agresif oynamamalısın. Seviye 5 olduktan sonra vites yükseltebilirsin. Özellikle Üçlü Kuvvet aldıktan sonra işin çok daha kolay olacaktır.

 2. Enes dedi ki:

  Güzel bir rehber olmuş sevdim. Admin ama bazi yerler Kai’sa yazmissin.

Yorum Yap