Irelia Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Irelia nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Irelia rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Irelia ipuçları.

Bu yazı Irelia nasıl oynanır sorusuna, Irelia build, Irelia rün ve Irelia counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Irelia Sezon 9 Build

Irelia‘nın üst koridorda maç kazanma oranı %49 seviyesinde, seçilme oranı %9 seviyesinde ve yasaklanma oranı %12 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir üst koridor şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Irelia için eşya seçimleri konusunda koşulsuz hasar imkanı tanıyan eşyalara yönelmek gerekir. Oynaması zor olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Irelia – Benzer Şampiyonlar
Lee Sin Warwick Rengar Wukong Kled

Irelia Rün (Rune)

Irelia için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Irelia için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak İsabet ve ikinci rün yolu olarak İlham şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Yenilmez seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (İsabet) Rün (İlham) Nitelik

Irelia Eşyalar (Item)

Irelia eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya

Irelia Yetenekler

Bu kısımda en iyi Irelia sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih haritada hedef noktaya hızlı bir biçimde geçmeni sağlayan Işınlan büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Işınlan

Irelia nasıl oynanır?

Irelia ile oynamak istiyorsan favori koridorunun üst koridor olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği ve tank olabilme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Irelia özellikle oyunun orta ve son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini korur. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Ionia Azmi

Bu şampiyon herhangi bir yetenekle bir şampiyona hasar verdiğinde bu pasif için bir dolum elde eder. Her dolum için basit saldırıları ekstra büyü hasarı verir ama bu büyü hasarı saldırı gücünden güç alır. Her bir dolum sadece 6 saniyeliğine kalır ve daha sonra sıfırlanır.

Bu şampiyonu yeni kullanan bir oyuncunun bu pasif yeteneğe alışması çok kolay değildir. Özellikle ilk seviyelerde yeteneklerin bekleme süresi oldukça uzundur. Maksimum düzeyde dolum elde edildiği zaman bu şampiyon ekstra hareket hızı kazandığı için kontrol etmesi zor olan bir şampiyondur. Üstelik bu şampiyonun bütün esprisi rakibe bağlı kalmaktır.

Q – Uçarbıçak

Bu şampiyon bir rakibe sıçrayarak ona hasar verir. Bu saldırı vuruş anındaki etkileri harekete geçirir ve bu şampiyonun canını doldurmasına yardımcı olur. Bu şampiyon ilgili yetenekle bir hedefi öldürdüğü zaman bu yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır.

Bu yetenek ile bu şampiyonun yenilenme sürecinde dokunulmayan tek yetenektir. Bu yeteneği genel olarak senden kaçan rakibi yakalamak için kullanman gerekir. Hedef işaretlenmiş bir hedef ise ona doğru hamle yaptığın zaman yeteneğin bekleme süresi sıfırlanacağı için kaçış için bir fırsat elde edersin. Bu yeteneği boş yere kullanmamak son derece önemlidir.

W – Direniş Dansı

İlk kullanıldığında bu yetenek bir tür kalkan oluşturur ve anında pasif yetenek için bir dolum kazandırır. Kalkan gelen hasarın bir kısmını engeller ancak bu şampiyon söz konusu engelleme sırasında hareketsiz kalır. Yetenek serbest bırakıldığında kılıçları etrafta uçuşur ve yeteneğin dolum durumuna göre hasar miktarı değildir.

Bu şampiyon her zaman kaçan hedefleri yakalayabilme becerisine sahip olan bir şampiyon olmuştur. Bu yetenek ise bir bakıma onun hareketlilik kabiliyetini düşürür ve karşılığında savunma gücünü yükseltir. Bu yeteneği kullanmak için doğru zamanı yakalamak son derece değerlidir.

E – Ölümcül Ahenk

Şampiyon belirli bir alana iki kılıç fırlatır. İkisi birden yere saplanınca birbirine doğru uçarlar, önüne çıkan rakiplere hasar verirler, onları sersemletirler ve rakipleri işaretlerler. Bu yetenek rakibi sersemletmek için en önemli seçeneklerden birisidir. Ancak menzilli bir yetenek olduğu için ona ekstra esneklik kazandırır.

Bu yetenek söz konusu şampiyonun mücadeleleri başlatan yeteneğidir. Uzak mesafede yer alan rakipleri yakalamak için son derecek kullanışı bir yetenektir. Rakibin yeteneğin kullanım mesafesinde olması oldukça önemlidir. Diğer yeteneklerle bir arada kullanılabildiği için diğer yeteneklere göre kullanımı en kıymetli yeteneklerden birisidir.

R – Keskin Hapis

Şampiyon belirli bir alanda kılıçlarını kullanır, rakiplere büyü hasarı verir ve onları işaretler. Kılıçların yer aldığı alanda bulunan rakipler tuzağa düşmüş olur. Tuzağın dışına çıkmak isteyenler oldukça yoğun miktarda hasar alır, yavaşlar ve bir süreliğine basit saldırılarını kullanamaz.

Bu oldukça ilgi çekici bir yetenektir. Üstelik rakibinin yakında olmak isteyen bir şampiyon için son derece gariptir. Rakibinin işini bitirebileceğini anladığın zaman bu yeteneği kullanıp onu kapana kıstırmayı başarabilirsin. Rakip sana yaklaşırsa veya senden kaçarsa her türlü hasar alacaktır.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Irelia rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

4 Responses

 1. ahmet dedi ki:

  irelia ile yasuo ya karsı oynarken erken sevıye avantajı ıle durtuluyorum ve korıdoru kaybedıyorm ne tavsıye edersınız

  • Eurasian Wolf dedi ki:

   Buradaki rehbere sadık kalabilirsin ama eşya seçimi yaparken ilk Ninja Tabisi değil Tiamat alarak koridorda kalma süreni yükseltebilirsin. Yasuo ile Irelia eşleşmesi galibi net belli olmayan eşleşmelerden biridir. Seviye 5 olana kadar çok agresif oynamamalısın. Seviye 5 olduktan sonra vites yükseltebilirsin. Özellikle Üçlü Kuvvet aldıktan sonra işin çok daha kolay olacaktır.

 2. Enes dedi ki:

  Güzel bir rehber olmuş sevdim. Admin ama bazi yerler Kai’sa yazmissin.

Yorum Yap