Irelia Rün ve Eşya Dizilimi » Top Build

Bu rehber Irelia rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Irelia hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Irelia için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Irelia Build S10

Irelia ile oynarken her zaman pasif yeteneğinden güç almaya çalışman gerekir. Pasif yeteneğin kullanılabilir olduğunda ekstra saldırı hızı kazanırsın ve bu saldırı hızı hasar takasını kazanmanı sağlayacak en önemli etken durumundadır. Buna dikkat edersen koridor aşamasında çok daha az sıkıntı yaşamış olursun. Böylece başarılı bir koridor aşaması geçirirsin.

Farm yapmaya çalışırken sadece Q yeteneğini kullanmamalısın. Her ne kadar mana kullanım bedeli çok düşük olsa bile sürekli kullanım halinde mana çubuğun hızlıca eriyip gidecektir. Son vuruş yapabilmek için basit saldırılarını kullanmaya çalışmalısın. Ayrıca, rakibine doğru hamleler yapmaya çalışmadan önce mutlaka haritayı kontrol etmelisin. Rakip ormancının izini sürmen çok önemlidir.

Irelia Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar  
Sihirdar Büyüleri

Irelia için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Irelia Tam Build

Birincil yetenek ağacı için İsabet, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Yenilmez olmalıdır. E yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-E-W sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Irelia Rün

Irelia nasıl oynanır?

Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Irelia ile oynarken koşulsuz hasar imkanı tanıyan seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde güçlü dalış eşyalarına yönelmen gerekir. Irelia oynaması zor olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun orta evresinde çok daha güçlüdür.

Bu nedenle söz konusu evrede avantaj elde edecek şekilde bir build tercih etmelisin. Ancak her şeyden önce Irelia’nın yeteneklerinin ne işe yaradığını öğrenmelisin. Aşağıda yer alan yetenek ipuçlarından yararlanarak onu en iyi şekilde kullanmayı başarabilirsin.

Pasif – Ionia Azmi

Bu şampiyon herhangi bir yetenekle bir şampiyona hasar verdiğinde bu pasif için bir dolum elde eder. Her dolum için basit saldırıları ekstra büyü hasarı verir ama bu büyü hasarı saldırı gücünden güç alır. Her bir dolum sadece 6 saniyeliğine kalır ve daha sonra sıfırlanır.

Bu şampiyonu yeni kullanan bir oyuncunun bu pasif yeteneğe alışması çok kolay değildir. Özellikle ilk seviyelerde yeteneklerin bekleme süresi oldukça uzundur. Maksimum düzeyde dolum elde edildiği zaman bu şampiyon ekstra hareket hızı kazandığı için kontrol etmesi zor olan bir şampiyondur. Üstelik bu şampiyonun bütün esprisi rakibe bağlı kalmaktır.

Q – Uçarbıçak

Bu şampiyon bir rakibe sıçrayarak ona hasar verir. Bu saldırı vuruş anındaki etkileri harekete geçirir ve bu şampiyonun canını doldurmasına yardımcı olur. Bu şampiyon ilgili yetenekle bir hedefi öldürdüğü zaman bu yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır.

Bu yetenek ile bu şampiyonun yenilenme sürecinde dokunulmayan tek yetenektir. Bu yeteneği genel olarak senden kaçan rakibi yakalamak için kullanman gerekir. Hedef işaretlenmiş bir hedef ise ona doğru hamle yaptığın zaman yeteneğin bekleme süresi sıfırlanacağı için kaçış için bir fırsat elde edersin. Bu yeteneği boş yere kullanmamak son derece önemlidir.

W – Direniş Dansı

İlk kullanıldığında bu yetenek bir tür kalkan oluşturur ve anında pasif yetenek için bir dolum kazandırır. Kalkan gelen hasarın bir kısmını engeller ancak bu şampiyon söz konusu engelleme sırasında hareketsiz kalır. Yetenek serbest bırakıldığında kılıçları etrafta uçuşur ve yeteneğin dolum durumuna göre hasar miktarı değildir.

Bu şampiyon her zaman kaçan hedefleri yakalayabilme becerisine sahip olan bir şampiyon olmuştur. Bu yetenek ise bir bakıma onun hareketlilik kabiliyetini düşürür ve karşılığında savunma gücünü yükseltir. Bu yeteneği kullanmak için doğru zamanı yakalamak son derece değerlidir.

E – Ölümcül Ahenk

Şampiyon belirli bir alana iki kılıç fırlatır. İkisi birden yere saplanınca birbirine doğru uçarlar, önüne çıkan rakiplere hasar verirler, onları sersemletirler ve rakipleri işaretlerler. Bu yetenek rakibi sersemletmek için en önemli seçeneklerden birisidir. Ancak menzilli bir yetenek olduğu için ona ekstra esneklik kazandırır.

Bu yetenek söz konusu şampiyonun mücadeleleri başlatan yeteneğidir. Uzak mesafede yer alan rakipleri yakalamak için son derecek kullanışı bir yetenektir. Rakibin yeteneğin kullanım mesafesinde olması oldukça önemlidir. Diğer yeteneklerle bir arada kullanılabildiği için diğer yeteneklere göre kullanımı en kıymetli yeteneklerden birisidir.

R – Keskin Hapis

Şampiyon belirli bir alanda kılıçlarını kullanır, rakiplere büyü hasarı verir ve onları işaretler. Kılıçların yer aldığı alanda bulunan rakipler tuzağa düşmüş olur. Tuzağın dışına çıkmak isteyenler oldukça yoğun miktarda hasar alır, yavaşlar ve bir süreliğine basit saldırılarını kullanamaz.

Bu oldukça ilgi çekici bir yetenektir. Üstelik rakibinin yakında olmak isteyen bir şampiyon için son derece gariptir. Rakibinin işini bitirebileceğini anladığın zaman bu yeteneği kullanıp onu kapana kıstırmayı başarabilirsin. Rakip sana yaklaşırsa veya senden kaçarsa her türlü hasar alacaktır.

Temel Yetenek Kombinasyonları

  • AA + Haşmetli Hydra + AA + W + AA: Kullanabileceğin en basit kombinasyon budur. İlk basit saldırıda aynı zamanda Haşmetli Hydra eşyasını aktif etmeyi unutmamalısın.
  • AA + Q: Basit saldırı animasyonunu sıfırlayıp Q yeteneğiyle hamle yapmanı sağlayacak kombinasyondur.
  • AA + W + AA: Basit saldırı animasyonunu sıfırlayıp W yeteneğini kullanmanı ve ardından tekrar basit saldırı yapmanı ve maksimum hasar potansiyeline ulaşmanı sağlayan kombinasyondur.

Oyunun orta evresinde güçlü, oynaması oldukça zor olan bir dövüşçü şampiyon arıyorsan Irelia senin için en doğru seçimlerden biri olacaktır. Bu rehberi beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşarak bana destek olabilirsin. Ayırca sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

“Irelia Rün ve Eşya Dizilimi » Top Build” hakkında 4 yorum

  1. irelia ile yasuo ya karsı oynarken erken sevıye avantajı ıle durtuluyorum ve korıdoru kaybedıyorm ne tavsıye edersınız

    1. Eurasian Wolf

      Buradaki rehbere sadık kalabilirsin ama eşya seçimi yaparken ilk Ninja Tabisi değil Tiamat alarak koridorda kalma süreni yükseltebilirsin. Yasuo ile Irelia eşleşmesi galibi net belli olmayan eşleşmelerden biridir. Seviye 5 olana kadar çok agresif oynamamalısın. Seviye 5 olduktan sonra vites yükseltebilirsin. Özellikle Üçlü Kuvvet aldıktan sonra işin çok daha kolay olacaktır.

Yorum Yap