Garen Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Garen nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Garen rün ve build rehberi. Yeni başlayanlardan deneyimli oyunculara kadar en özel Garen ipuçları.

Bu yazı Garen nasıl oynanır sorusuna, Garen build, Garen rün ve Garen counter arayışlarına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Burada yer alan tüm bilgiler son yamayla birlikte güncellenmiş durumdadır.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Garen Sezon 9 Build

Garen‘nın üst koridorda maç kazanma oranı %50 seviyesinde, seçilme oranı %4 seviyesinde ve yasaklanma oranı %2.2 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat etmelisin. Bu şampiyonun bir üst koridor şampiyonu olduğunu unutmamalısın.

Garen için eşya seçimleri konusunda dayanıklı düello eşyalarına yönelmek gerekir. Oynaması kolay olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Garen – Benzer Şampiyonlar
Darius Dr. Mundo Nasus Shyvana Yorick

Garen Rün (Rune)

Garen için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Garen için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Azim ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Hortlağın Pençesi seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Azim) Rün (İsabet) Nitelik

Garen Eşyalar (Item)

Garen eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Garen Yetenekler

Bu kısımda en iyi Garen sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra E yeteneğini ve W yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları

(Q) 1 > 4 > 5 > 7 > 9

(W) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

(E) 2 > 8 > 10 > 12 > 13
(R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibin iyileştirme becerilerini kısıtlayan ve ona zaman içerisinde belirli bir miktar hasar veren Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Garen nasıl oynanır?

Garen ile oynamak istiyorsan favori koridorunun üst koridor olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği ve tank olabilme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu fiziksel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Garen özellikle oyunun orta evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda bu şampiyon etkinliğini yitirmeye başlar. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen bu şampiyonla daha iyi maçlar çıkarabilirsin.

Pasif – Metanet

Koridor aşamasında sürdürülebilirlik açısından çok iyi bir yetenek olduğu doğrudur. Fakat bu yeteneğe güvenerek sürekli az canla ortalarda dolaşmak çok akıllıca değildir.

Özellikle kule altında bekleyip canının dolmasını beklemek ilk seviyelerde çok etkili bir kaçış yöntemi sayılmaz. Bu problemi ortadan kaldırabilmek için hasar takası konusunda çok agresif davranmamalısın.

Q – Amansız Hücum

Sahip olduğun hareketlilik kazandıran tek yetenek olduğundan sürekli kullanmak gibi bir hataya düşmek doğru değildir. Rakiple hasar takası yapmak istiyorsan bu yetenekten faydalanmayı göze alabilirsin ama rakip takımın ormancı şampiyonuna karşı dikkatli olmalısın.

Kazanacağın hareket hızıyla son derece iyi işler yapabilirsin ve aynı zamanda yeteneğin verdiği hasarın çok iyi olduğunu unutmamalısın.

W – Cesaret

Pasif niteliği sayesinde bu şampiyonun en güçlü yeteneği olduğu söylenebilir. Bu yeteneği kullanarak tam bir yenilmez tank şampiyonuna dönüşebilirsin ama kullanabilmek için epey iyi strateji gerekir.

Stratejik adım atamayacaksan bu yeteneği heba etmen çok önerilmez. Her koşulda işine yarayacak olduğundan doğru zamanda ve doğru yerde bu yeteneği aktif edebilir takımına ekstra katkı sağlamayı düşünmelisin.

E – Yargı

İster kabul et ister kabul etme ancak bu şampiyonun temel hasar kabiliyetidir. Bu yetenek olmadan rakiplere çok yüksek miktarlarda hasar veremezsin.

İşin iyi tarafı dönerken verdiğin hasarın aynı zamanda rakiplerin zırh miktarını düşürdüğünü unutmamalısın. Maksimum verim alabilmek için elbette doğru zamanda rakiplerin arasına dalmalısın yoksa sonu senin için çok iyi olmayabilir.

R – Demacia’nın Adaleti

Ekstra açıklamaya bile gerek yok çünkü bu yetenek bu şampiyonun imza yeteneğidir. Bir hedefi gözüne kestirdikten sonra onu ortadan kaldırmak senin için fazlasıyla kolaydır.

Normal hedeflere büyü hasarı verir ama kötü olarak işaretlenmiş olan hedeflere gerçek hasar veren bir yetenek olduğunu unutmamalısın. İşte bu niteliği en verimli şekilde değerlendirip takımın için bela olabilecek şampiyonu ortadan kaldırmalısın.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Garen rehberini beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

You may also like...

Yorum Yap