Fizz Build [9.10] » Rünler ve Eşyalar — Türkçe

Fizz nasıl oynanır? Sezon 9 için en iyi Fizz build, yetenek, rün ve eşya rehberi. En olmadık zamanlarda sıvışıp rakipleri yakalayın.

Bu rehber Fizz nasıl oynanır sorusuna, Fizz build, Fizz eşya ve Fizz rün arayışlarına cevap için hazırlanmıştır. Bu şampiyon yüksek hareketliliğe ve sıvışma özelliğine sahip bir şampiyondur. Sürekli hareket eden bir suikastçı şampiyon arıyorsan doğru yerdesin.

Not: League of Legends’ta her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Bu rehber benzer gelişim sürecine sahiptir. Rehber son olarak 9.10 yamasına göre güncellenmiştir.

Fizz Sezon 9 Build

Bu sezon Fizz için tercih edeceğin build birkaç özelliği barındırmalıdır. Öncelikle rakiplere büyü hasarı vermeni sağlayacak build seçeneği üzerinde durmalısın. Daha sonra ise yeteneklerinle çok daha fazla anlık hasar vermeni sağlayacak seçimlere yönelmelisin.

Fizz için eşya seçimleri konusunda anlık çok hasar imkanı eşyalara yönelmek gerekir. Oynaması zor olan bu şampiyon hoşuna gittiyse ona benzeyen aşağıdaki şampiyonları deneyebilirsin.

Fizz – Benzer Şampiyonlar
evelynn zed nocturne kha'zix shaco
Evelynn Zed Nocturne Kha’Zix Shaco

Fizz Rün (Rune)

Fizz için Sezon 9 kapsamında hangi rünler seçilmeli? Fizz için en iyi rünler, ilk rün yolu olarak Hakimiyet ve ikinci rün yolu olarak İsabet şeklindedir. Anahtar rün olarak ise Elektrik Ver seçimini yapman çok daha doğru olur.

Rün Yolu Anahtar Rün Rün (Hakimiyet) Rün (İsabet) Nitelik

Fizz Eşyalar (Item)

Fizz eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya temel eşyalar olarak adlandırılır. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Doğru eşya seçimleri yapmak istiyorsan aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Başlangıç Temel 4. Eşya 5. Eşya 6. Eşya
 

Fizz Yetenekler

Bu kısımda en iyi Fizz sezon 9 build için seçmen gereken yetenek sırası bilgisi yer alır. Başlangıcı Q yeteneğiyle yapmalı ve ilk olarak Q yeteneğini yükseltmeye çalışmalısın. Daha sonra W yeteneğini ve E yeteneğini yükseltebilirsin.

Yetenekler Yetenek Sıraları
fizz urchin strike

(Q) 3 > 14 > 15 > 17 > 18

fizz seastone trident

(W) 2 > 8 > 10 > 12 > 13

fizz playful trickster (E) 1 > 4 > 5 > 7 > 9
fizz chum the waters (R) 6 > 11 > 16

Sihirdar Büyüleri

İlk tercih koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. İkinci tercih rakibin iyileştirme becerilerini zayıflatan ve onlara zaman içerisinde hasar veren Tutuştur büyüsüdür.

Sihirdar Büyüsü: Sıçra Sihirdar Büyüsü: Tutuştur

Fizz nasıl oynanır?

Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Fizz özellikle oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Bu şampiyonun yeteneklerini tam olarak öğrenebilirsen daha iyi maçlar çıkarabilirsin. Ayrıca karşı seçim ve sinerji bilgilerine göz atarak oyununu geliştirmeyi başarabilirsin.

Pasif – Çevik Dövüşçü

fizz nimble fighterBu şampiyonun hareket kabiliyetini güçlendirir. Kısaca belirtmek gerekirse birim çarpışmaları diye bir şey bu şampiyon için geçerli değildir. Minyon birliklerine takılmadan koridorda rahatlıkla hareket edebilirsin.

Bu sayede rakibe çok fazla aldırış etmeden minyon öldürmeyi başarabilirsin. Bu yetenek aynı zamanda fiziksel hasar tabanlı şampiyonların basit saldırılarından gelen hasarı düşürdüğünden koridor aşamasında karşına gelmesi durumunda epey faydalı olabilmektedir.

Q – Zıpkın Saldırısı

fizz urchin strikeHasar potansiyeli olarak düşünülmemesi gereken bir yetenektir. Bu yeteneği kullanarak rakipten kaçabilir veya kaçmaya çalışan rakibe yaklaşmayı deneyebilirsin.

Bunun dışındaki kullanım biçimleri aşırı profesyonel oyuncuların işi olacağından yeni başlayanların bulaşması tavsiye edilmez. Özellikle koridor aşamasında bu yeteneği dikkatsizce kullanırsan rakip ormancı şampiyonun hemen yanında bitebileceğini hesaba katmalısın.

W – Deniztaşı Zıpkın

fizz seastone tridentBu şampiyonun asıl hasar potansiyelini ortaya çıkaran yetenektir. Tam anlamıyla dolu olduğunda vereceği hasar oldukça fazladır. Koridor aşamasında bu yeteneği kullanmanın en doğru yolu rakibin minyon öldürmek için hedefe yaklaşmasını beklemektir.

Bu yeteneği söz konusu şekilde kullanırsan bu yetenekten ekstra verim alabilirsin. Takım savaşlarında yer alıyorken hedefindeki şampiyona karşı gerçekleştirmeyi düşüneceğin kombinasyonda bu yeteneğe yer vermelisin.

E – Oyunbaz/Düzenbaz

fizz playful tricksterAslında bu şampiyonun bir diğer hasar yeteneğidir ama kullanım şekli çok daha farklıdır. Bu yetenek belirli bir süre seni dokunulmaz hale getirebileceğinden rakibin önemli ve öldürücü yeteneklerinden kaçmak için bu yetenekten faydalanmayı düşünmelisin.

Hasar vermek her zaman ikinci planda olmalıdır çünkü bu yeteneği kullanamayacak durumdayken çok kolay bir biçimde rakibe yem olabilirsin.

R – Denizin Dişleri

fizz chum the watersBu şampiyonu mükemmel bir suikastçı yapan yetenektir. Yeteneğin en iyi yanı rakibin görüş alanı yoksa nereden geldiğini anlamadığı bir balığa yakalanacak olmasıdır.

Bu özellikle ana bölgeye gidip koridora geri dönmeye çalışırken işine yarayacak bir taktiktir. Bunun dışında çalılıklarda saklanıp bir rakibi hedefe dönüştürebilirsin. Bu yetenek sayesinde ejder hatta Baron bile çalışmayı başarabilirsin.

Karşı Seçimler

Bu şampiyonlar onun hareket kabiliyetini kısıtlayan şampiyonlardan oluşur. Bazıları mücadele başlatmak için hamle yaptığın sırada seni gafil avlayabilecek kadar güçlüdür. Aşağıdaki şampiyonlara dikkat etmelisin:

Sinerjiler

Bu şampiyon ile uyum sağlayabilen şampiyonlar daha çok onun anlık hasarından ekstra fayda sağlayan şampiyonlardır. Aslında birçok şampiyonla iyi bir ikili olabilir. Buna rağmen sinerji anlamında diğerlerinden çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün:

Mücadeleden kaçmayan bir şampiyon arıyorsan artık bu arayışına son verebilirsin. Bu rehberi kullanarak Fizz ile harika maçlar çıkarabilirsin. Rehberi beğendiysen arkadaşınla paylaşabilir, sorularını ve düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Bu içerik işine yaradı mı?

Yıldızları kullanarak oylar mısın?

Ortalama beğeni / 5. Toplam oy:

You may also like...

Yorum Yap