En kötü ve en güçsüz 10 şampiyon [10.18]

Her zaman söylemişimdir. League of Legends gerçekten garip bir oyun. Çok güçlü şampiyonlar, en iyi şampiyonlar, meta şampiyonlar derken bir de aralarında kalan kötü şampiyonlar var. Bu kötü şampiyonların neler olduğunu bilmen durumunda kendini LP kaybetmekten koruyabilirsin.

Peki bu şampiyonlar neden kötüler? Aslında oynanabilir oldukları düşünülüyor ama öyle değil. Ne zaman seçilseler oyunu berbat etmeyi başarıyorlar. Sahip oldukları nitelikler sebebiyle maçlarda güçsüz kalıyorlar ve fark yaratmayı başaramıyorlar.

Jayce

Jayce şu anda üst koridor için en kötü şampiyonlardan biri durumunda. Her ne kadar bir zamanlar üst koridorun hakimi olsa bile bugünlerde dibi görmüş durumda. Bunun sebebi ise yüksek oyun becerisi gerektirmesi ve ondan daha iyi şampiyonların olması diyebilirim.

Her ne kadar Jayce oynama konusunda becerikli olsan bile onu seçmenin pek bir manası yok. Bunun sebebi ise gücünün ortalama düzeyde olması diyebilirim. Bu yüzden daha kolay ve daha fazla maça etki eden bir şampiyon seçerek yoluna devam etmelisin.

Mordekaiser

MordekaiserMordekaiser bir dönem üst koridorda hakim şampiyonlardan birisi olsa bile artık öyle değil. Maalesef mevcut metada ona pek yer yok. Bunu meta şampiyonları inceleyerek kolayca görebilirsin. Bunun sebebi mevcut metanın üst koridor şampiyonlarının tamamının onu hiçe dönüştürmesidir.

Ortada çok güçlü şampiyonlar varken tekli dereceli oyunlarda Mordekaiser seçmek tam anlamıyla bir intihar olabilir. Ayrıca buna ek olarak AP (yetenek gücü) bazlı Singed gibi şampiyonlar varken onun seçilmesi pek anlamlı değil diyebilirim.

Sett

sett-mecha-kingdomsSett hakkında konuşurken biraz dikkatli olmak gerek yoksa yumruğu suratımıza yeriz. Fakat ne olursa olsun bu şampiyon şu anda tekli dereceli için iyi durumda değil. Bu şampiyonu seçtiğin zaman işe yaramasını istiyorsan onu oyunun içerisinde en iyi şekilde yönlendirmen gerekir.

Bu ne anlama gelir? Bir ormancı olarak sürekli baskın düzenlemek zorundasın demektir. Her baskın başarılı olmayacağı için geri düşme şansın çok yüksektir. Maalesef Sett geri düştüğünde toparlama şansı olan şampiyonlardan birisi değildir.

Sylas

sylas-lunar-wraithSylas hakkında çok önemli bir gerçeği bilmek ister misin? Tüm ormancı şampiyonlar arasında en düşük kazanma oranına sahip olan şampiyonlardan biridir. Bu nedenle sürekli onu seçip işleri karıştırmaya çalışmamalı ve ondan uzak durmalısın.

Sylas orman kamplarını hızlı temizleyemez. Aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunda biraz sıkıntı yaşar. Dolayısıyla onu seçmek demek geri kalmak demektir. Onun yerine Kindred gibi daha hızlı bir biçimde kamp temizleyen şampiyonlara yönelmek daha doğru diyebilirim.

Azir

Azir aslında iyi durumda ama işe yaraması için bu şampiyonu en iyi şekilde bilmen gerekir. Tüm mekaniklerini kullanabilecek düzeyde olman şarttır. Bunu yapamıyorsan çok büyük sıkıntı yaşarsın. Ayrıca karşısında yer alacak şampiyonun Azir ct seçimlerinden birisi olmaması gerekir.

Orta koridorda hakimiyet kurabilmek için tam bir counter pick yapman gerekir. Aksi durumda geri düşeceğin kaçınılmazdır. Şu anda orta koridorda meta olan şampiyonların büyük bir kısmı kendi kendine yeten şampiyonlar. Maalesef Azir onlardan birisi değil.

Ziggs

ziggs-master-arcanistZiggs ile oynarken temel amacın rakibi rahatsız etmek ve ona hasar vermek olmalıdır. Bunu yapabildiğin sürece sorun yaşamazsın. Fakat bu görevi yerine getirebilecek ve meta şampiyonlar arasında yer alan daha iyi şampiyonlar varken onu seçmek pek akıllıca değil diyebilirim.

Örneğin Ekko gibi bir tercih yapabilirsin. Ziggs çok düz bir şampiyondur. Dolayısıyla lig puanı artış gösterdikçe kazanma oranı düşüş yaşamaktadır. Örneğin, platin seviyesinde kazanma oranı %50’nin altındayken, platin ve altı seviyesinde %50’ye yakındır.

Aphelios

aphelios-classicAphelios gücü düşürülen ve bu ardı ardına yapılan şampiyonlardan birisi oldu diyebilirim. Dolayısıyla oyuncular onu kullanmayı bıraktılar. Neden? Çünkü artık aşırı güçsüz durumda. Dolayısıyla onu seçmek için herhangi bir nedene sahip değilsin.

Aphelios sürekli güç kaybettiği için diğer nişancı şampiyonlar biraz daha ön plana çıktılar. Bu da onu otomatik olarak metanın dışında tutmuş oldu. Maalesef rakamsal olarak Caitlyn ve Ashe gibi şampiyonlarla yarışabilecek kadar güçlü olmadığını bilmek gerekir.

Twitch

twitch-whistler-villageTwitch tekli dereceli oyunlarda es geçmen gereken nişancı şampiyonlardan birisi. Sebebine gelince koridordaki saldırı mesafesi gerçekten çok düşük. Bununla birlikte herhangi bir işlevsel yeteneğe sahip değil. Twitch ct seçimi yapıldığında oyunu otomatik olarak vermiş olduğunu söyleyebilirim.

Eşyalarını tamamladığı zaman 1’e karşı 5 savaşabilecek hale gelebilir. Fakat bu noktaya ulaşmak onun için ekstra zordur. Çünkü koridor aşamasını kontrol edebilmesi, beslenmesi ve skor alması çok zordur. Oyunun aşırı uzaması gerekir ve bu mevcut metada pek mümkün değil diyebilirim.

Braum

BraumBraum tekli dereceli oyunlarda devre dışı kalmış şampiyonlardan birisi. Sebebi ise metada yer alan nişancı şampiyonların neredeyse tamamının çok yüksek saldırı menziline sahip olmasıdır. O hamlesini yapana kadar çok fazla hasar aldığından işlev dışı kalır.

Bunun dışında diğer şampiyonların etkili daha etkili olduğu gerçeğiyle yüzleşmek gerekir. Diğer şampiyonlar can yenileme, kalkan kazandırma ve güçlü mücadele başlatma yetenekleriyle çok daha işlevseldirler. Dolayısıyla Braum almanın herhangi bir getirisi yok diyebilirim.

Tahm Kench

Tahm Kench almak şu anda troll seçim olarak görülür. Bu konuda çok ciddiyim ve takım arkadaşlarından tepki alabilirsin. Profesyonel arenada bir şekilde kendini göstermiş olan şampiyonun sonu güç kaybetmektir. Bu şampiyonda durum farklı değildir.

Tahm Kench koridorda herhangi bir baskı kurmaz. Dolayısıyla pratikte takım arkadaşını 1’e 2 bırakmış olursun. Yetenekleri uzun bekleme süreleri nedeniyle çok kullanışlı değildir. Onun yerine Nautilus ve Leona gibi şampiyonları seçmek çok daha doğrudur.

Önceki yamalarda en iyi şampiyonlar

Aşağıdaki tablo önceki yamalarda en kötü olan şampiyonları sana gösterecektir. Bu şampiyonları dikkatle incelersen aslında belli başlı şampiyonların en kötüler arasında sürekli yer aldıklarını görebilirsin. İşte üzerinde durman ve seçim yapmaman gerekenler asıl bu şampiyonlardır.

Üst KoridorOrmanOrta KoridorAlt KoridorDestek
10.17Ryze
Lillia
Udyr
Jarvan IV
Syndra
Corki
Varus
Kalista
Tahm Kench
Volibear
10.16Yone
Gangplank
Yone
Lillia
Irelia
Zoe
Aphelios
Ezreal
Sett
Karma
10.15Lillia
Irelia
Lillia
Gragas
Azir
Akali
Varus
Aphelios
Sett
Yuumi
10.14Irelia
Akali
Gragas
Sylas
Azir
Akali
Lucian
Varus
Yuumi
Thresh
10.13Irelia
Akali
Gragas
Sylas
Azir
Akali
Lucian
Kalista
Yuumi
Thresh
10.12Irelia
Akali
Gragas
Sylas
Azir
Akali
Lucian
Kai’Sa
Thresh
Sett

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkürler. Teemo ile oynamayı çok severim ama maalesef takım savaşına pek bir katkısı yok. Onun olduğu takımda ayrık ittirme stratejisini uygulamak lazım. Yoksa hep bir kişi eksik kalınır ve bu büyük bir sorundur.

  1. Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkürler. Yuumi en güçlü şampiyonlar arasında yer alabilecek kadar iyi bir şampiyon. Ama işte oyuncu ne yaptığını bilmiyorsa dediğin gibi büyük bir sıkıntı.

  1. Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkürler. Vayne o kadar güçsüz durumda değil ya. Ne güçlü ne güçsüz, ortalama seviyede diyebilirim. Senin takımına gelen oyuncularda sıkıntı var demek ki…

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İlginç bir yaklaşım olmuş, kısmen doğru ama tamamen doğru olduğunu söyleyemem. Çünkü en iyi oyuncu bile olsa kötü durumda olan şampiyon ile kendi seviyesinde zorlanacaktır.

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Katılmamak elde değil. Oyunun mevcut durumuna göre gerçekten çok kötü ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum Yap

Başa dön tuşu