Dizginsiz Büyü Kitabı neden seçilir?

Profesyonelleri bu tercihinin tek sebebi aslında “Sıçra” büyüsünden olabildiğince faydalanmaktır. Son dönemlerde profesyonel maçları izliyorsanız oyuncuların büyük bir kısmının “Dizginsiz Büyü Kitabı” rününü aldığını görmüş olmalısınız. Bu hakimiyet kısa sürede tüm oyuna yayılmıştır. Bu rün hakkında sorulabilecek hemen hemen pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Dizginsiz Büyü kitabı neden sürekli tercih ediliyor?

Bu rünün ardındaki mekaniği anlamamış durumdaysanız oyunu tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu rün oyunculara olabildiğince fazla esneklik sunmaktadır. Buna ek olarak oyunda yaşanan takım savaşlarına yeni bir soluk getirmiştir. Aşağıdaki sorulara verilen cevapları inceleyerek bu rün hakkında en kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Profesyoneller neden Sihirdar Büyülerini sürekli değiştirmek istiyorlar?

Buna verilebilecek cevap için aslında biraz geçmişi kurcalamak gerekmektedir. Bu rün ilk defa kendisini üst koridorda göstermiştir. Burada amaç üst koridorda yer alan tank şampiyonlarının oyunun ilk aşamasında saldırgan şampiyonlara karşı ayakta kalabilmesini sağlamaktı. Kısacası oyunun ilk başında “Tutuştur” alıp daha sonraki aşamada “Işınlan” büyüsüne dönmek buradaki şampiyonlar için fazlasıyla değerliydi.

Ancak rün beklenenden çok daha fazla dikkat çekti ve hemen hemen her koridorda kullanılan bir büyü haline geldi. Kısa sürede alt koridorda taşıyıcı şampiyonlar tarafından kullanılır hale geldi. Buradaki şampiyonların “Sihirdar Büyülerini” değiştirmek istemelerinin temel sebebi nedir? Bu sebep tek bir minyon dalgasını dahi ıskalamadan oyuna devam etmektir.

Alt koridor için tek sebep gerçekten minyon dalgaları mı?

Tek geçerli neden elbette bu değil ancak en geçerli neden budur. Diğerleri ise takip edilen “İlham” rün ağacı ve bunun sunduğu niteliklerle ilgilidir. Bu yolu tercih etmek aynı zamanda onlara oyundaki herkesin sahip olmak istediği “Kusursuz Zamanlama”, “Sihirli Pabuçlar” ve “Kozmik Sezgi” gibi nitelikleri alma fırsatı sunmaktadır. Özellikle “Kronometre” eşyasından daha iyi faydalanmayı sağlayan “Kusursuz Zamanlama” profesyonel alanda fazlasıyla önemlidir.

Minyon dalgalarını ıskalamamak, belirli eşyalara ve niteliklere bedavadan sahip olmak gibi niteliklerden ötürü hiper taşıyıcılara oyunda hakimiyet kurabilme fırsatı sunmuştur. Hiper taşıyıcı şampiyonların oyuna dahil olup bu büyüden faydalanmasının değeri ekstradan 1500 altını cebe indirmektir. Ancak profesyonel oyunlar için asıl önemli olan sebep bu rünün “Sihirdar Büyüleri” konusunda sunduğu bekleme süresi azaltma niteliğidir.

Bekleme süresi azaltma da nereden çıktı?

Tamamen matematiksel bir şey olduğunu söylemek gerek. Profesyonel oyunculara analizleri ulaştıran herkes yapılan matematiksel işlemler sonrasında bu rünün gerçek değerini bulmuştur. Basit bir hesaplamayla aşağıdaki verilere ulaşabilmek mümkündür.

“Dizginsiz Büyü Kitabı” taban değerler üzerinden “Sihirdar Büyüleri” için %25 bekleme süresi azaltma sunmaktadır. Bu sayede “Sıçra” büyüsü artık 300 saniyede bir değil 225 saniyede bir kullanılabilmektedir. “Kozmik Sezgi” buna ek olarak %5 bekleme süresi azaltma sunmaktadır. Böylece “Sıçra” büyüsü artık 210 saniyede bir kullanılabilmektedir. Buna bir de “Ionia Çizmeleri” eklendiğinde “Sıçra” büyüsü 180 saniyede bir kullanılabilir hale gelmektedir.

İşte bu kadar basit. “Dizginsiz Büyü Kitabı” işte bu nedenle önemli bir ründür. Takımınızdaki taşıyıcı şampiyonun tek kaçış şansı “Sıçra” büyüsünü kullanmak ise aradaki 40 saniyelik farkın paha biçilemez olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Benzer nitelik mücadeleleri başlatan ormancı veya deste şampiyonları için de geçerlidir.

Dizginsiz Büyü Kitabı gerçekten vazgeçilmez bir rün mü? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Yorum Yap