Dereceli esnek ve dereceli tek/çift arasındaki fark nedir?

Dereceli esnek sistem ile ilgili oyuncuların çok iyi şeyler söylemediğini görebilirsin. Sistem her ne kadar yeni gibi gözükse bile aslında detaylara bakıldığında işleyiş biçimini anlamak çok zor değildir. Dereceli esnek sistemini tek/çift dereceli sisteminden ayıran en büyük fark adından anlaşılabileceği gibi oyunculara sunduğu esnekliktir.

Dereceli esnek ile dereceli tek/çift arasındaki farklılıklar

Dereceli esnek sisteminde oyuna girdiysen en üst seviyedeki oyuncunun bile orta seviyelerdeki bir oyuncu gibi oynadığını görebilirsin. Çünkü buranın doğası çok daha az ciddi ve çok daha az zorlayıcıdır. Oyuncu yetenekleri arasında uçurumların olması doğal bir durumdur. Bunun sebebi genelde yüksek seviyelerde yer alan oyuncuların rahatlamak için dereceli esnek olarak oyun araması ve deyim yerindeyse kafasına göre takılmasıdır.

Yetenek farkının yüksekliği

Her ne kadar bolca eleştirisi olsa bile tek/çift dereceli sistemi esnek dereceli sistemine göre çok daha adildir. Tek veya çift dereceli sistemde oyuna girdiğinde bazen iyi bazen ise kötü oynayabilirsin ama karşıdaki kişi kendi yetenek aralığında olan kişilerdir. Fakat esnek dereceli sistemde böyle bir durum yoktur.

Yüksek liglerde yer alan oyuncular burada yeni şeyler denemek için oynuyor olabilirler. Yani burada çok üst düzey bir oyuncunun altın lig seviyesindeki oyuncuya yenildiğini görebilirsin. Bu seni çok fazla şaşırtmamalıdır çünkü buranın doğası bu şekildedir.

İstatistiklerin yanıltıcı olması

Bu konu maç başlamadan önce gidip takım arkadaşının profilini inceleyen oyuncular için önemlidir. Bir oyuncunun sürekli esnek dereceli sistemde oynuyor olması istatistiklerinin yanıltıcı olmasına neden olabilir. Bu nedenle profil incelerken onun KDA rakamlarına ve kazanma oranlarına göz atmalısın. Ancak bu şekilde onun ne kadar iyi oyuncu olup olmadığını anlayabilirsin.

Bazı oyuncular ise yukarıda bahsedildiği gibi buraya öylesine gelmiş olabilirler. Tek/çift dereceli oynamak yerine esnek dereceli oynayarak yeni şeyler denemek isteyebilirler. Buna fazlasıyla dikkat etmelisin ve benzer şekilde KDA rakamlarına veya kazanma oranlarına bakarak onun gerçekte nasıl bir oyuncu olduğunu anlayabilirsin.

İkinci rolün önemli olması

Esnek dereceli sistem ile tek/çift dereceli sistem arasındaki en büyük farklılıklardan birisi de seçtiğin ikinci rolün öneminin çok daha fazla olmasıdır. Burada yapılan eşleşmelerde oyuncunun belirlediği ana role çok fazla itibar etmemelisin. Çünkü bu eşleşmede yaşanacak uzun süreli beklemeleri atlatmak için tercih edilen bir yöntemdir.

Her zaman ikinci rolün önemli olduğunu kabul etmelisin. Bir oyuncu seçmiş olduğu ana rolden çok daha farklı bir role geçiş yapabilir. Bu konuda onlara kızmak yerine uyum sağlamayı tercih etmeli ve gerektiğinde ikinci rolünde oynamaya hazır olmalısın.

Oyuncu sayısının azlığı

Dereceli esnek sisteminin en büyük dezavantajlarından birisi oyuncu sayısının az olmasıdır. Bunun ne anlama geldiğini sanırım tahmin edebiliyor olmalısın. Dereceli esnek sisteminde oynamak istiyorsan bekleme süresinin daha fazla olduğunu bilmelisin.

Diğer taraftan bu sistemin oyunculara kazandırmış olduğu önemli bir nitelik vardır. Her ne kadar çok agresif ve sürekli etrafına sataşan bir oyuncu olsan bile burada aynı davranışları gerçekleştirmen çok kolay olmaz. Binlerce kişinin olduğunu düşünerek dereceli esnek sisteminde oyun arıyorsan oyuncu havuzunun aslında yüzlerce kişiden oluştuğunu bilmelisin. Gün içerisinde aynı kişiyle aynı takıma düşmen sık sık yaşayacağın bir senaryodur. Bedavadan oyun kaybetmek istemiyorsan kendine hakim olmalısın.

Toparlamak gerekirse dereceli esnek sistemi dereceli tek/çift sistemine göre oyunların daha az ciddiye alındığı bir ortamdır. Amaç oyuncuları dereceli sistemine hazırlamaktır ama oyuncular arasındaki yetenek farkı çok fazla olabilir. Ciddiyetten uzak bir biçimde oynamak ama normal oyunlardaki savurganlıktan uzaklaşmak istiyorsan bu eşleştirme sistemini tercih edebilirsin.

Yorum Yap