Bard Rün, Counter (CT), Build Rehberi (8.23)

Bard nasıl oynanır? Sezon 9 için Bard rün, counter ve build rehberi. Bu rehber verilere ve analizlere dayalı olarak her zaman güncel tutulur.

Bu yazı Bard nasıl oynanır sorusuna cevap bulmak için hazırlanmıştır. Yeni bir oyuncuysan veya Bard’a alışmayı düşünen bir oyuncuysan bu yazıdan faydalanabilirsin. Bard’ın oyunun erken ve son evrelerinde iş yapan bir şampiyon olduğunu unutmamalısın.

Aşağıdaki başlıkları kullanarak istediğin kısma geçiş yapabilirsin.
Rün Yetenekler Büyüler Eşyalar Karşı Seçim

Bard nasıl oynanır?

Bard ile oynamak istiyorsan favori koridorunun alt koridor ve rolünün ise destek olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği, mücadele başlatma ve anlık hamlelerden kaçınma becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu işlevsel hasar gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Bard özellikle oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda, oyunun erken evresini iyi geçirmeyen bu şampiyon etkinliğini yitirerek oyundan düşer. Aşağıdan bu şampiyonun yeteneklerine yönelik çeşitli bilgileri ve ipuçlarını edinebilirsin.

Pasif – Gezginin Çağrısı

Dolum yapabilen pasif yeteneklerden birisidir. Bu şampiyon belirli sürede ortaya çıkan nesneleri toplayarak gücüne güç katabilir. Bu nesneler ona ekstra hasar, yavaşlatma becerisi, alan hasarı ve daha fazla dolum yapabilme imkanı sunar. Çok az miktarda bile olsa mana, hareket hızı ve tecrübe puanı verebildiğinden aynı zamanda aşırı kullanışlı olabilen ender pasif yetenekler arasında yer alır.

Q – Kozmik Bağ

Seviye aldıkça bekleme süresi düşer ama sersemletme etkisi artış gösterir. Rakibi sersemletme, çalılıkları kontrol etme, rakibin yavaşlatma ve hasar verme gibi çeşitli farklı konularda kullanılabilen güzel bir yetenektir. Oyundaki en güçlü sersemletme yeteneklerinden birisi olduğundan bu şampiyonla oynamak isteyenlerin ilk önce uzmanlaşması gereken yetenektir.

W – Koruyucunun Mabedi

Bu şampiyonun can yenilemesine imkan tanıyan yetenektir. Temel değerleri ortalama olsa bile yetenek maalesef seviye yükselttikçe güçlenen cinsten değildir. Diğer destek şampiyonlarının aksine can veren yetenekler arasında en düşük verimliliğe sahip yetenektir. Bu nedenle dikkatli kullanmak gerekir çünkü yanlış kullanım sonucunda bu şampiyonun tüm becerilerinin tükenmesine neden olur.

E – Sihirli Yolculuk

Oyunda gücü net olarak anlaşılamayan yeteneklerden birisidir. Sana ve takım arkadaşlarına haritada daha rahat hareket edebilme imkanı tanır. Bu şampiyonla iyi oynayan bir oyuncu olmak istiyorsan bu yetenekten olabildiğince faydalı bir biçimde yararlanıyor olman gerekir. Bu şampiyonla oynayan oyuncular arasında beceri sınamasını yapabilecek en doğru yetenek budur.

R – Kader Birliği

Yaptığı şey oldukça basittir. Belirli bir süreliğine hedefteki birlikleri dokunulmaz ama aynı zamanda hareket edemez hale getirir. Takımdan ayrı düşmeye meyilli bir düşman şampiyonunu devre dışı bırakmak için muazzam bir yetenektir. Bu şampiyonla oynamaya alıştıkça bu yeteneğin ne kadar kıymetli olduğunu daha yakından anlayabilirsin. Hatta bu yetenek ile takım savaşlarını başlatabilen şampiyon görevini dahi üstlenebilirsin.

Bard Sezon 9 Build

Tekrar hatırlamak gerekirse, Bard ile oynayacaksan eğer alt koridorda oynamayı tercih etmelisin. Rol bakımından bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği, mücadele başlatma ve anlık hamlelerden kaçınma becerisi olan bir şampiyondur. Hasar bakımından ise takımın işlevsel hasar ihtiyacını karşılar.

Bard’nin kazanma oranı %50 seviyesinde, seçilme oranı %3 seviyesinde ve yasaklanma oranı %1 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerimi göz önünde bulundurman çok daha doğru olacaktır. Bu şampiyonun klasik şampiyonlar arasında olduğunu unutmamalısın.

Rün (Rune)

Bard rün için 8.23 yaması kapsamında hangi tercihler yapılmalı? Alt koridorda oynanan Bard için birinci rün yolu olarak Hakimiyet, ikincil rün yolu olarak Büyücülük seçilmelidir. Devamında anahtar rün olarak ise Elektrik Ver en doğru tercihtir.

Bard – Birinci Rün Yolu

Bard için birinci rün yolu Hakimiyet olmalıdır. Anlık hasar ve hedefe ulaşma konusunda işini kolaylaştıracak bu rün yolu maksimum potansiyele ulaşmana yardımcı olacaktır.

Bard için tercih edilmesi gereken anahtar ründür. Yırtıcı, Kara Hasat ve Keskin Sağanak gibi diğer anahtar rün çeşitlerinin aksine Elektrik Ver çok daha kullanışlıdır. Elektrik Ver aynı zamanda diğer seçeceğin rünler konusunda sana yeni imkanlar tanıyacaktır.

Bard için tercih edilmesi gereken büyük ründür. Kan Tadı ve Ani Darbe büyük rünlerinin yanında Belden Aşağı çok daha işe yaramaktadır. Bu büyük rün seçilecek diğer rünler için daha doğru seçimler yapmana yardımcı olur.

Bard için seçmen gereken ilk normal ründür. Zombi Totem ve Hayalet Poro gibi normal rün çeşitlerinin aksine Gözyuvarı Koleksiyonu çok daha kullanışlıdır. Bu normal rün bu şampiyon için en doğru tercihtir.

Bard için tercih etmen gereken ikinci normal ründür. İnsafsız Avcı normal rünü Açgözlü Avcı, Usta Avcı ve Mükemmel Avcı normal rünlerine nazaran çok daha işe yarar. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmaya çalışmalısın.

Bard – İkinci Rün Yolu

Bard için tercih edilmesi gereken ikinci rün yoludur. Büyücülük rün yolu bu şampiyona güçlendirilmiş yetenekler kazandırır ve ona kaynak yönetimi avantajı sağlar. Bu nedenle Azim, İsabet ve İlham yollarından çok daha iyi bir tercihtir.

Bard için ikinci rün yolunda birinci rün için Sürat seçilmelidir. Yücelik ve Mutlak Odak sembollerine göre çok daha doğru bir tercihtir. Bu tercihi seçeceğin ikinci sembolle desteklemen gerekir.

Bard için ikinci rün yolunda ikinci rün için Kızart seçilmelidir. Bu rün tercihi Suda Yürüyen ve Yaklaşan Fırtına tercihlerinin çok daha kullanışlıdır. Kızart rününü seçerek üçüncü kısma yani nitelik seçimine geçiş yapmalısın.

Bard – Nitelikler

Bard için tercih edilmesi gereken ilk nitelik seçeneğidir. Diğer niteliklere nazaran en doğru seçimlerden birisidir. Bunun sebebi ise ilgili şampiyona güç potansiyeli açısından daha fazla katkı sunmasıdır.

Bard için tercih edilmesi gereken ikinci nitelik seçeneğidir. Tıpkı birinci nitelik seçiminde olduğu gibi temel hedefin bu şampiyonun gücünü yükseltmek olmalıdır. Dolayısıyla en doğru tercih budur.

Bard için üçüncü nitelik seçeneğidir. Bu seçimi yaparak onu biraz daha dayanıklı hale getirmiş olursun. Oyunun genelinde çok daha fazla işe yarayacağı için tercihin bu yönde olmalıdır.

Bard Yetenekler

Bard ile oynarken yeteneklerini doğru şekilde seviye atlatman gerekir. Bunun için elbette en ideal yetenek yolunu keşfetmelisin. Bu tür bir öneriye ihtiyacın varsa yeteneklerini Q – W – E sıralamasına göre yükseltmeye çalışman çok daha doğrudur.

Bard oynarken ilk olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 1 > 4 > 5 > 7 > 9 olduğunda Kozmik Bağ yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Bard oynarken ikincil olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 2 > 8 > 10 > 12 > 13 olduğunda Koruyucunun Mabedi yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Bard oynarken son olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 3 > 14 > 15 > 17 > 18 olduğunda Sihirli Yolculuk yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Yetenekler oyunu kazanmanı veya kaybetmeni belirleyecek etkenler arasında yer almazlar. Ancak, koridor aşamasındaki üstünlüğünü belirleme şansına sahiptirler. Bu nedenle buradaki yetenek sıralamasına bağlı kalacak şekilde yükseltme yapman senin için çok daha doğru olacaktır.

Sihirdar Büyüleri

Bard oynarken tercih etmen gereken ilk büyüdür. Koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. Bu büyünün imleç doğrultusunda kullanılabileceğini unutmamalısın.

Bard oynarken tercih etmen gereken ikinci büyüdür. Hedef rakip birimi tutuşturarak zaman içerisinde ona belirli bir miktar hasar verebilir ve onların iyileştirme etkilerini azaltabilirsin. Tutuştur alt koridorda oynanan bu şampiyon için ideal seçeneklerden biridir.

Eşyalar (Item)

Bard eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya net olarak bellidir. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Bunun için aşağıdaki eşyalardan yararlanarak Bard için en uygun build tercihini yapmış olursun.

Başlangıç

Büyü Hırsızının Marifeti, Bard için tercih etmen gereken oyuna başlangıç eşyasıdır. Bu eşya olmadan koridor aşamasında etkili olman maalesef mümkün değildir. Buna ek olarak para kalırsa Can İksiri/Doldurulabilir İksir ve Totem Uğuru almayı unutmamalısın.

Temel Eşyalar

Gözcülerin Mirası, Bard için alman gereken ilk temel eşyadır. Gözcülerin Mirası diğer eşyalara göre çok daha kullanışlıdır. İlk olarak Gözcülerin Mirası eşyasını tamamlamalı ve daha sonra diğer temel eşyaları tamamlama yoluna gitmelisin.

Gezgin Çizmesi, Bard için tercih etmen gereken çizmedir. Gezgin Çizmesi diğer çizmelerin aksine bu şampiyon için daha iyidir. Farklı tercihler yapman söz konusu olabilir ama genel olarak Gezgin Çizmesi çok daha doğru bir tercihtir.

İkiz Gölge, Bard için temel eşyalar kapsamında tercih etmen gereken üçüncü eşyadır. İkiz Gölge sahip olduğu özelliklerle bu şampiyona ekstra katkı sağlarlar. İşini şansa bırakmamalısın.

Dördüncü Eşya

Kefaret, Bard için tercih edilmesi gereken dördüncü eşyalardan biridir. Kefaret isteğe bağlı olarak alınan eşyalardan biridir. Kefaret eşyasının sahip olduğu özellikler bu şampiyon için oldukça faydalıdır.

Demir Solari’nin Broşu, Bard için tercih edilmesi gereken dördüncü eşyalardan biridir. Demir Solari’nin Broşu isteğe bağlı olarak alınan eşyalardan biridir. Bu şampiyonun gücünü yükseltmek için Demir Solari’nin Broşu eşyasını alabilirsin.

Beşinci Eşya

Demir Solari’nin Broşu, Bard için tercih edilmesi gereken beşinci eşyalardan biridir. Dördüncü eşya tercihinde Demir Solari’nin Broşu almışsan bir sonraki alternatifi göz önünde bulundurman gerekir. Bu eşyanın faydalı olduğunu unutmamalısın.

Kefaret, Bard için tercih edilmesi gereken beşinci eşyalardan biridir. Kefaret eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü eşya tercihinde bu eşyayı almışsan bir önceki veya bir sonraki alternatifi göz önünde bulundurman gerekir.

Şövalyenin Adağı, Bard için tercih edilebilecek beşinci eşyalardan biridir. Ölümün Dansı eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü eşya tercihinde hangi tercihi yaparsan yap beşinci eşya olarak Şövalyenin Adağı eşyasını alabilirsin.

Altıncı Eşya

Şövalyenin Adağı, Bard için tercih edilebilecek altıncı eşyalardan biridir. Bu eşyayı satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü veya beşinci eşyalarda Şövalyenin Adağı eşyasını almamış durumdaysan altıncı eşya olarak bu eşyaya şans vermeni öneririm.

Demir Solari’nin Broşu, Bard için tercih edilmesi gereken altıncı eşyalardan biridir. Ruh Gömleği eşyasını almak isteğe bağlıdır. Dördüncü veya beşinci eşya tercihlerinde hangi tercihleri yaparsan yap altıncı eşya olarak Demir Solari’nin Broşu alabilirsin.

Kefaret, Bard için tercih edilmesi gereken altıncı eşyalardan biridir. Kefaret eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Oyunun gidişatına göre tercih edilmesi gerekir. Beşinci eşya tercihinde Kefaret eşyasını almışsan bir önceki alternatifleri göz önünde bulundurman gerekir.

Bard Karşı Seçim – CT (Counter)

Bu oyunda takım savaşları kadar olmasa bile koridor aşaması fazlasıyla önemlidir. Bard ile orta koridorda oynayacaksan ve eğer yeteneklerine tam anlamıyla güvenmiyorsan rakip aşağıdaki şampiyonları seçtiğinde bu şampiyondan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın. Benzer şekilde Bard CT seçimi yapmak istiyorsan aşağıdaki şampiyonları kullanmalısın.

Bard Karşısında Güçlü

Bard karşında kazanma oranı %61 seviyesindedir. Zyra en güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Zyra almadıysa veya Zyra yasaklanmamış durumdaysa karşı seçim olarak ilk bu şampiyonu tercih etmelisin.

Bard karşında kazanma oranı %59 seviyesindedir. Brand güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Brand almadıysa, Brand yasaklanmamış durumdaysa veya bir önceki şampiyon yasaklanmışsa karşı seçim olarak ikinci tercihin bu şampiyon olmalıdır.

Bard karşında kazanma oranı %59 seviyesindedir. Xerath güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Xerath almadıysa, Xerath yasaklanmamış durumdaysa veya bir önceki iki seçenek yasaklanmışsa karşı seçim olarak üçüncü tercihin bu şampiyon olmalıdır.

Bard Karşısında Güçsüz

Rakibin önce davranıp bir şampiyon seçmişse ona uygun olarak bir şampiyon seçimi gerçekleştirebilirsin. Rakip aşağıdaki şampiyonlardan birisini aldığında bu şampiyonu seçip koridor aşamasında üstünlük sağlayabilirsin. Benzer şekilde aşağıdaki şampiyonlardan biri ile oynayacaksan rakibinin Bard almasına engel olmalısın.

Bard karşısında kazanma oranı %51 seviyesindedir. Rakan en kötü tercih durumundadır. Bir oyuncu Bard aldığı zaman onun karşısında oynamak için Rakan seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyondur.

Bard karşısında kazanma oranı %52 seviyesindedir. Alistar en kötü tercih olmasa bile en kötü tercihlerden biridir. Bir oyuncu Bard aldığı zaman onun karşısında oynamak için Alistar seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyonlardan ikincisidir.

Bard karşısında kazanma oranı %52 seviyesindedir. Braum en kötü tercih olmasa bile en kötü tercihlerden biridir. Bir oyuncu Bard aldığı zaman onun karşısında oynamak için Braum seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyonlardan üçüncüsüdür.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Bard rehberini beğendiysen aşağıdaki butonlardan faydalanarak onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

Yorum Yap