Azir Rün, Counter (CT), Build Rehberi (8.23)

Azir nasıl oynanır? Sezon 9 için Azir rün, counter ve build rehberi. Bu rehber verilere ve analizlere dayalı olarak her zaman güncel tutulur.

Bu yazı Azir nasıl oynanır sorusuna cevap bulmak için hazırlanmıştır. Yeni bir oyuncuysan veya Azir’ye alışmayı düşünen bir oyuncuysan bu yazıdan faydalanabilirsin. Azir’nin oyunun son evrelerinde iş yapan bir şampiyon olduğunu unutmamalısın.

Aşağıdaki başlıkları kullanarak istediğin kısma geçiş yapabilirsin.
Rün Yetenekler Büyüler Eşyalar Karşı Seçim

Azir nasıl oynanır?

Azir ile oynamak istiyorsan favori koridorunun orta koridor olması gerekir. Bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği, anlık hamlelerden kaçınma, rakibi dürtme ve hızlı minyon temizleme becerisi olan bir şampiyondur. Buna ek olarak, takımın ihtiyaç duyduğu büyü hasarı gereksinimini karşılayan bir yapıya sahiptir.

Azir özellikle oyunun son evresinde etkilidir. Oyunun uzaması durumunda, oyunun orta evresini iyi geçirmeyen bu şampiyon etkinliğini yitirerek oyundan düşer. Aşağıdan bu şampiyonun yeteneklerine yönelik çeşitli bilgileri ve ipuçlarını edinebilirsin.

Pasif – Shurima’nın Mirası

Doğru bir biçimde kullanıldığında kule fazlasıyla işe yarar. Her ne kadar sahip olunan niteliklerinden güç almasalar bile hasar miktarları oldukça iyidir. Bekleme süresinin sabit olduğunu ve bekleme süresi azaltan eşyalarla azaltılamadığı unutulmamalıdır.

Q – Kumların Fatihi

Yetenek askerleri hareket ettirip rakibi yavaşlatmak için kullanılır. Bu yetenek sayesinde savaş alanında askerlerini kontrol etmen çok daha kolay olacaktır. İlk seviyelerde bekleme süresi problemi olsa bile seviyesi yükseltilince bu problem ortadan kalkar. Gereksiz yere bu yeteneği kullanman durumunda mana sıkıntısı yaşayacağını unutmamalı ve yeteneği kullanırken doğru kararlar almalısın.

W – İleri!

Askerlerini çağırmanı sağlayan yetenektir ve bu şampiyonun en önemli yeteneği olarak göze çarpar. Bu yetenek niteliklerinden güç alabildiği için epey güçlü hale gelebilmektedir. Bu yeteneği sık kullanmak için bekleme süresi azaltan eşyalar almak yerine doğrudan saldırı hızı veren eşyalar almak çok daha mantıklıdır. Saldırı hızı aynı zamanda bu şampiyonun askerlerinin hızlı bir biçimde saldırmasını sağlayacak olduğundan buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır.

E – Kayan Kumlar

Bu şampiyon oyuncusunun becerikli olup olmadığını bu yeteneği kullandığında anlarsın. Kötü olan bu şampiyon oyuncuları genelde bu yeteneği hasar vermek için kullanırlar ama iyi oyuncular bu yeteneği ekstra işlevsellik kazanmak için değerlendirirler. Bu yeteneği değerlendirmeye çalışırken her zaman takım arkadaşlarının gerisinde kendini koruyacak şekilde pozisyon alman gerekir. Bunu yapmazsan açık tehdit haline dönüşebilir ve kendini bir anda yem olarak bulabilirsin.

R – İmparatorluk Muhafızları

Diğer tüm büyücü şampiyonlarının yeteneklerinin aksine bu yeteneğin değerleri çok düşüktür. Doğrudan hasar katkısı olmadığından yapman gereken bu yeteneği bir şekilde kaçmak, rakibi kışkırtmak, kandırmak veya onları takımının üzerine doğru çekmek için kullanmalısın. Bu yetenek aynı zamanda ileriye doğru atılma tarzı tüm yeteneklerin kullanımını engeller. Bununla birlikte takımına ekstra hareket hızı kazandırır.

Azir Build – Sezon 9

Tekrar hatırlamak gerekirse, Azir ile oynayacaksan eğer orta koridorda oynamayı tercih etmelisin. Rol bakımından bu şampiyon kitle kontrol etkisi yeteneği, anlık hamlelerden kaçınma, rakibi dürtme ve hızlı minyon dalgası temizleme becerisi olan bir şampiyondur. Hasar bakımından ise takımın büyü hasarı ihtiyacını karşılar.

Azir’nin kazanma oranı %45 seviyesinde, seçilme oranı %1 seviyesinde ve yasaklanma oranı %1 seviyesindedir. Onunla başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki önerilerimi göz önünde bulundurman çok daha doğru olacaktır. Bu şampiyonun klasik şampiyonlar arasında olduğunu unutmamalısın.

Rün (Rune)

Azir rün için 8.23 yaması kapsamında hangi tercihler yapılmalı? Orta koridorda oynanan Azir için birinci rün yolu olarak Hakimiyet, ikincil rün yolu olarak İsabet seçilmelidir. Devamında anahtar rün olarak ise Kara Hasat en doğru tercihtir.

Azir – Birinci Rün Yolu

Azir için birinci rün yolu Hakimiyet olmalıdır. Anlık hasar ve hedefe ulaşma konusunda işini kolaylaştıracak bu rün yolu maksimum potansiyele ulaşmana yardımcı olacaktır.

Azir için tercih edilmesi gereken anahtar ründür. Elektrik Ver ve Kara Hasat gibi diğer anahtar rün çeşitlerinin aksine Kara Hasar çok daha kullanışlıdır. Kara Hasar aynı zamanda diğer seçeceğin rünler konusunda sana yeni imkanlar tanıyacaktır.

Azir için tercih edilmesi gereken büyük ründür. Ani Darbe ve Belden Aşağı büyük rünlerinin yanında Kan Tadı çok daha işe yaramaktadır. Bu büyük rün seçilecek diğer rünler için daha doğru seçimler yapmana yardımcı olur.

Azir için seçmen gereken ilk normal ründür. Zombi Totem ve Hayalet Poro gibi normal rün çeşitlerinin aksine Gözyuvarı Koleksiyonu çok daha kullanışlıdır. Bu normal rün bu şampiyon için en doğru tercihtir.

Azir için tercih etmen gereken ikinci normal ründür. Açgözlü Avcı normal rünü Usta Avcı, Mükemmel Avcı ve İnsafsız Avcı normal rünlerine nazaran çok daha işe yarar. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmaya çalışmalısın.

Azir – İkinci Rün Yolu

Azir için tercih edilmesi gereken ikinci rün yoludur. İsabet rün yolu bu şampiyonun saldırılarını güçlendirir ve ona sürekli hasar imkanı sağlar. Bu nedenle Büyücülük, Azim ve İlham yollarından çok daha iyi bir tercihtir.

Azir için ikinci rün yolunda birinci rün için Efsane: Çeviklik seçilmelidir. Efsane: Sıvışma ve Efsane: Kan sembollerine göre çok daha doğru bir tercihtir. Bu tercihi seçeceğin ikinci sembolle desteklemen gerekir.

Azir için ikinci rün yolunda ikinci rün için Son Darbe seçilmelidir. Bu rün tercihi Biç Devir ve Son Direniş tercihlerinin çok daha kullanışlıdır. Son Darbe rününü seçerek üçüncü kısma yani nitelik seçimine geçiş yapmalısın.

Azir – Nitelikler

Azir için tercih edilmesi gereken ilk nitelik seçeneğidir. Diğer niteliklere nazaran en doğru seçimlerden birisidir. Bunun sebebi ise ilgili şampiyona güç potansiyeli açısından daha fazla katkı sunmasıdır.

Azir için tercih edilmesi gereken ikinci nitelik seçeneğidir. Tıpkı birinci nitelik seçiminde olduğu gibi temel hedefin bu şampiyonun gücünü yükseltmek olmalıdır. Dolayısıyla en doğru tercih budur.

Azir için üçüncü nitelik seçeneğidir. Bu seçimi yaparak onu biraz daha dayanıklı hale getirmiş olursun. Oyunun genelinde çok daha fazla işe yarayacağı için tercihin bu yönde olmalıdır.

Azir Yetenekler

Azir ile oynarken yeteneklerini doğru şekilde seviye atlatman gerekir. Bunun için elbette en ideal yetenek yolunu keşfetmelisin. Bu tür bir öneriye ihtiyacın varsa yeteneklerini Q – W – E sıralamasına göre yükseltmeye çalışman çok daha doğrudur.

Azir oynarken ilk olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 2 > 4 > 5 > 7 > 9 olduğunda Kumların Fatihi yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Azir oynarken ikincil olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 1 > 8 > 10 > 12 > 13 olduğunda İleri! yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Azir oynarken son olarak yükseltilmesi gereken yetenektir. Yetenek puanlarını seviye olarak 3 > 14 > 15 > 17 > 18 olduğunda Kayan Kumlar yeteneğine vererek yükseltme yapmalısın.

Yetenekler oyunu kazanmanı veya kaybetmeni belirleyecek etkenler arasında yer almazlar. Ancak, koridor aşamasındaki üstünlüğünü belirleme şansına sahiptirler. Bu nedenle buradaki yetenek sıralamasına bağlı kalacak şekilde yükseltme yapman senin için çok daha doğru olacaktır.

Sihirdar Büyüleri

Azir oynarken tercih etmen gereken ilk büyüdür. Koridor aşaması için en güvenli tercih kısa bir mesafede ışınlanma konusunda sana yardımcı olacak Sıçra büyüsüdür. Bu büyünün imleç doğrultusunda kullanılabileceğini unutmamalısın.

Azir oynarken tercih etmen gereken ikinci büyüdür. Şampiyonu hasardan koruyarak onun hayatta kalmasını sağlar. Bariyer orta koridorda oynanan bu şampiyon için ideal seçeneklerden biridir.

Eşyalar (Item)

Azir eşya seçimi konusunda oyunun gidişatına dikkat etmelisin. Genel olarak ilk üç eşya net olarak bellidir. Dördüncü, beşinci ve altıncı eşyaları ise oyunun gidişatına uygun olarak seçmelisin. Bunun için aşağıdaki eşyalardan yararlanarak Azir için en uygun build tercihini yapmış olursun.

Başlangıç

Doran’ın Yüzüğü, Azir için tercih etmen gereken oyuna başlangıç eşyasıdır. Bu eşya olmadan koridor aşamasında etkili olman maalesef mümkün değildir. Buna ek olarak para kalırsa Can İksiri/Doldurulabilir İksir ve Totem Uğuru almayı unutmamalısın.

Temel Eşyalar

Nashor’un Dişi, Azir için alman gereken ilk temel eşyadır. Nashor’un Dişi diğer eşyalara göre çok daha kullanışlıdır. İlk olarak Nashor’un Dişi eşyasını tamamlamalı ve daha sonra diğer temel eşyaları tamamlama yoluna gitmelisin.

Sihirbaz Pabuçları, Azir için tercih etmen gereken çizmedir. Sihirdar Pabuçları diğer çizmelerin aksine bu şampiyon için daha iyidir. Farklı tercihler yapman söz konusu olabilir ama genel olarak Sihirdar Pabuçları çok daha doğru bir tercihtir.

Morellonomikon, Azir için temel eşyalar kapsamında tercih etmen gereken üçüncü eşyadır. Morellonomikon sahip olduğu özelliklerle bu şampiyona ekstra katkı sağlarlar. İşini şansa bırakmamalısın.

Dördüncü Eşya

Zhonya’nın Kumsaati, Azir için tercih edilmesi gereken dördüncü eşyalardan biridir. Zhonya’nın Kumsaati isteğe bağlı olarak alınan eşyalardan biridir. Zhonya’nın Kumsaati eşyasının sahip olduğu özellikler bu şampiyon için oldukça faydalıdır.

Rabadon’un Şapkası, Azir için tercih edilmesi gereken dördüncü eşyalardan biridir. Rabadon’un Şapkası isteğe bağlı olarak alınan eşyalardan biridir. Bu şampiyonun gücünü yükseltmek için Rabadon’un Şapkası eşyasını alabilirsin.

Beşinci Eşya

Rabadon’un Şapkası, Azir için tercih edilmesi gereken beşinci eşyalardan biridir. Dördüncü eşya tercihinde Rabadon’un Şapkası almışsan bir sonraki alternatifi göz önünde bulundurman gerekir. Bu eşyanın faydalı olduğunu unutmamalısın.

Hiçlik Değneği, Azir için tercih edilmesi gereken beşinci eşyalardan biridir. Hiçlik Değneği eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü eşya tercihinde bu eşyayı almışsan bir önceki veya bir sonraki alternatifi göz önünde bulundurman gerekir.

Zhonya’nın Kumsaati, Azir için tercih edilebilecek beşinci eşyalardan biridir. Ölümün Dansı eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü eşya tercihinde hangi tercihi yaparsan yap beşinci eşya olarak Zhonya’nın Kumsaati eşyasını alabilirsin.

Altıncı Eşya

Hiçlik Değneği, Azir için tercih edilebilecek altıncı eşyalardan biridir. Bu eşyayı satın almak isteğe bağlıdır. Dördüncü veya beşinci eşyalarda Hiçlik Değneği eşyasını almamış durumdaysan altıncı eşya olarak bu eşyaya şans vermeni öneririm.

Rabadon’un Şapkası, Azir için tercih edilmesi gereken altıncı eşyalardan biridir. Ruh Gömleği eşyasını almak isteğe bağlıdır. Dördüncü veya beşinci eşya tercihlerinde hangi tercihleri yaparsan yap altıncı eşya olarak Rabadon’un Şapkası alabilirsin.

Zhonya’nın Kumsaati, Azir için tercih edilmesi gereken altıncı eşyalardan biridir. Zhonya’nın Kumsaati eşyasını satın almak isteğe bağlıdır. Oyunun gidişatına göre tercih edilmesi gerekir. Beşinci eşya tercihinde Zhonya’nın Kumsaati eşyasını almışsan bir önceki alternatifleri göz önünde bulundurman gerekir.

Azir Karşı Seçim – CT (Counter)

Bu oyunda takım savaşları kadar olmasa bile koridor aşaması fazlasıyla önemlidir. Azir ile orta koridorda oynayacaksan ve eğer yeteneklerine tam anlamıyla güvenmiyorsan rakip aşağıdaki şampiyonları seçtiğinde bu şampiyondan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın. Benzer şekilde Azir CT seçimi yapmak istiyorsan aşağıdaki şampiyonları kullanmalısın.

Azir Karşısında Güçlü

Azir karşında kazanma oranı %71 seviyesindedir. Brand en güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Brand almadıysa veya Brand yasaklanmamış durumdaysa karşı seçim olarak ilk bu şampiyonu tercih etmelisin.

Azir karşında kazanma oranı %65 seviyesindedir. Xerath güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Xerath almadıysa, Xerath yasaklanmamış durumdaysa veya bir önceki şampiyon yasaklanmışsa karşı seçim olarak ikinci tercihin bu şampiyon olmalıdır.

Azir karşında kazanma oranı %65 seviyesindedir. Veigar güvenli tercih durumundadır. Takımında herhangi bir oyuncu Veigar almadıysa, Veigar yasaklanmamış durumdaysa veya bir önceki iki seçenek yasaklanmışsa karşı seçim olarak üçüncü tercihin bu şampiyon olmalıdır.

Azir Karşısında Güçsüz

Rakibin önce davranıp bir şampiyon seçmişse ona uygun olarak bir şampiyon seçimi gerçekleştirebilirsin. Rakip aşağıdaki şampiyonlardan birisini aldığında bu şampiyonu seçip koridor aşamasında üstünlük sağlayabilirsin. Benzer şekilde aşağıdaki şampiyonlardan biri ile oynayacaksan rakibinin Azir almasına engel olmalısın.

Azir karşısında kazanma oranı %39 seviyesindedir. Ezreal en kötü tercih durumundadır. Bir oyuncu Azir aldığı zaman onun karşısında oynamak için Ezreal seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyondur.

GangplankAzir karşısında kazanma oranı %40 seviyesindedir. Gangplank en kötü tercih olmasa bile en kötü tercihlerden biridir. Bir oyuncu Azir aldığı zaman onun karşısında oynamak için Gangplank seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyonlardan ikincisidir.

Azir karşısında kazanma oranı %42 seviyesindedir. Aurelion Sol en kötü tercih olmasa bile en kötü tercihlerden biridir. Bir oyuncu Azir aldığı zaman onun karşısında oynamak için Aurelion Sol seçmekten olabildiğince uzak durmalısın. Karşı seçim olarak tercih etmen gereken en son şampiyonlardan üçüncüsüdür.

Her yama ile gözden geçirilen ve güncellenen bu Azir rehberini beğendiysen aşağıdaki butonlardan faydalanarak onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Bununla birlikte rehberde eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorsan yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin. Her zaman keyifli oyunlar dilerim.

“Azir Rün, Counter (CT), Build Rehberi (8.23)” hakkında 1 yorum

Yorum Yap