Ayrık ittirme nasıl yapılır?

Ayrık ittirme nedir? Ayrık ittirme nasıl yapılır? Her League of Legends oyuncusunun temel bilgilerden birisi olan bu taktiği bilmesi gerekir. Ayrık ittirme taktiğinin en basit yönlerini bilerek dahi bu stratejiyi başarılı bir biçimde uygulayabilirsin.

Ayrık ittirme taktiğini uygulamak için ihtiyaç duyulan en önemli şey bilgi ve deneyimdir. İlk olarak bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olmalısın. Ardından bu bilgiyi pratiği dökerek deneyim kazanmalısın. Bu ikisini olmadan ayrık ittirme taktiğinde başarılı olma şansın yoktur.

Ayrık ittirme nedir ve nasıl yapılır?

Ayrık ittirme ile oyundaki en ilişkili nokta üst koridordur. Ancak bu taktiği uygulayabilmek için ihtiyaç duyulan tek şey bir üst koridor şampiyonu değildir. Doğru yeteneklere sahip olan hemen hemen her şampiyon ayrık ittirmeyi başarılı bir biçimde yerine getirebilir. Özellikle oyunun son evrelerinde her şampiyon ile ayrık ittirme yapabilme şansına sahip olabilirsin.

Ayrık ittirme nedir?

Ayrık ittirme oyunda yer alan en zayıf koridora baskı uygulayarak kule avantajını ele geçirmek için uygulanan bir taktiktir. Minyon dalgalarını hızlı bir biçimde ittirerek hedef kuleyi ablukaya almak gerekir. Özellikle oyunun orta evresinden son evreye geçiş aşamasında bu taktik uygulanır. Şampiyonların yeniden doğma süresi uzamaya başladığı için ayrık ittirme stratejisinin başarıya ulaşma şansı çok daha yüksektir.

Ayrık ittirme stratejisi kapsamında alt koridor ve üst koridor ittirilmesi gereken alanlardır. Bunlar haritanın en uç kısımları olduğu gibi mesafe olarak orta koridordan çok daha uzundurlar. Ayrık ittirme yaparken rakiplerin senin yanına ulaşması biraz daha uzun sürer. Bu sayede ekstra baskı uygulama veya kaçma konusunda en doğru kararı vermeyi başarabilirsin.

Ayrık ittirme ne zaman yapılmalı?

Ayrık ittirmeyi başarılı ve kolay bir biçimde yapmak istiyorsan öncelikle onun zamanını iyi ayarlaman gerekir. Ayrık ittirmenin doğru olacağı zaman oyundaki şartlara göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle hazırlanmış bu rehberin içerisinde çeşitli senaryolara yer vermeyi uygun gördüm. Ancak en başından samimi bir biçimde söylemem gerekirse bazı durumlarda ayrık ittirme taktiğinden beklediğini alman pek mümkün olmayacaktır.

Takımın 4v4 veya 4v5 mücadele edebilecek kapasitede mi?

Kendine ilk sorman gereken soru budur. Ayrık ittirme yapmak istiyorsan bu soruya cevap bulmalısın. Takımın 4v4 veya 4v5 mücadele edebilecek kapasiteye sahipse ayrık ittirme yapmaya başlayabilirsin. Aksi taktirde ayrık ittirme taktiğini uygulamaya çalışmak geri dönüşü olmayan hata yapman anlamına gelecektir.

Takımın minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizleyebiliyor mu?

Hangi taktiği uygulamak istersen iste rakip bunun farkında olacaktır. Dolayısıyla ayrık ittirmeye başlayacağın zaman karşında sana karşılık verebilecek bir şampiyonu bulabilirsin. Bunun dışında rakip senin ayrık ittirme yapmaya çalıştığını görerek oyundaki diğer koridorlara baskı kurabilir. Bu nedenle uygulayacağın taktiğin başarısı için takımının minyon dalgalarını temizleme konusunda iyi olması gerekir.

Minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizleyebiliyor musun?

Takımın için geçerli olan sorunun aynısı senin için de geçerlidir. Minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizleyip koridoru ittirme fırsatı elde edebiliyorsan ayrık ittirme gerçekleştirebilirsin. Yapman gereken önüne çıkanları temizlemek ve rakibin kulesine baskı uygulamak olmalıdır.

Gerektiğinde kaçabilme fırsatına sahip misin?

Kullandığın şampiyonda kaçma yeteneği varsa veya 1v1 konusunda çok etkiliyse ayrık ittirme yapabilirsin. Rakip seni kıstırmaya çalışıp ayrık ittirme taktiğine son vermek istediği zaman kaçıp gitme şansına sahip olman gerekir. Kullandığın şampiyon son derece hareketsiz bir şampiyon ise ayrık ittirme yapmamalısın.

Işınlan büyüsüne sahip misin?

Ayrık ittirme taktiğini uygulayacak olan şampiyonlar için olmazsa olmazlardan birisidir. Gerek duyulduğunda takımının yanına ışınlanıp mücadeleye katılmalısın. Bunu yapabilmek için Işınlan büyüsüne ihtiyacın olacaktır. Rakipten hiçbir şekilde kaçma şansın yoksa yine Işınlan büyüsünden faydalanabileceğini unutmamalısın.

1v1 konusunda başarılı bir şampiyonla mı oynuyorsun?

Fiora, Trundle, Renekton, Jax, Lucian, Gnar gibi kolayca 1v1 yapabilecek şampiyonlarla oynuyorsan ayrık ittirme yapabilirsin. Bu tür şampiyonlardan herhangi birisiyle oynuyorsan karşına gelebilecek herhangi bir şampiyonla kıyasıya mücadele edebilirsin. Bulunduğun koridoru koruma şansına sahip olamadığın zaman ayrık ittirme yapamayacak olma bu şampiyonları önemli kılan bir diğer nedendir.

Ayrık ittirme ne zaman yapılmamalı?

Takımını ateşe atmak istemiyorsan ayrık ittirme taktiğinden zaman zaman vazgeçmen gerekebilir. Aşağıdaki koşullar söz konusu olduğunda hiçbir şekilde ayrık ittirme yapmayı düşünmemelisin. Aksi taktirde maçı kaybedecek tarafta olacağını garanti edebilirim.

Takım savaşında sana ihtiyaç var mı?

Oyunun gidişatına göre en çok skor elde eden şampiyon olduysan ayrık ittirme gibi bir şeyle uğraşmana gerek yoktur. Takımında yer alan şampiyonlar birlikte savaşma konusunda çok etkinse bu durumda bir araya gelinip karşı takımın takım savaşına zorlanması gerekir. Ayrık ittirme taktiği bu tip durumlarda faydadan çok zarar getirir.

Takımın önde mi yoksa geride mi?

Takımın her takım mücadelesinde kendini yerde buluyorsa ayrık ittirme taktiğinden olabildiğince vazgeçmelisin. Takımına yardım etmeli ve oyundaki görevleri korumaya çalışmalısın. Karşı takımın kar topu etkisine bürünerek büyümesine izin vermemelisin. Takımına yardımcı olmayı reddedip ayrık ittirme yaparsan bu takımın için çok faydalı olmayacaktır.

Takımın kompozisyonu ayrık ittirmeye uygun mu?

Her takım kompozisyonu ayrık ittirme için uygun değildir. Rakibin elinde takım mücadelelerine hızlı giriş yapabilen çeşitli şampiyonlar varsa takım olarak bir şekilde geri çekilmeyi başarabilecek potansiyele sahip olunması gerekir. Takım kompozisyonu ayrık ittirmeye elverişli değilse hamle kartlarını her zaman takım savaşından yana kullanmalısın.


Ayrık ittirmeye başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

Ayrık ittirme ne zaman yapılmalı ve ne zaman yapılmamalı konusunda bilgi sahibi olduysan artık ayrık ittirmeye hazırlık aşamasına geçiş yapabilirsin. Hazır aşamasında yer alan tüm uyarıları ve önerileri dikkate almanı öneririm. Ayrık ittirme stratejinin işe yaramasını istiyorsan sadece bunu başarabilecek şampiyonu seçmenin yeterli olmadığını bilmelisin.

Totem noktalarını seçtin mi?

Totem noktalarına totem bırakmak isteğe bağlı bir şey değildir. Mutlaka yapılması gereken bir şeydir. Doğru noktalara totem bırakarak ayrık ittirme taktiğinin işe yaramasını sağlayabilirsin. Bunu es geçersen rakibin seni her fırsatta yakalayıp cezalandıracağını unutmamalısın.

Bir haritada birbirinden farklı totem noktaları vardır. Doğru noktayı seçmek için mutlaka rakibin sahip olduğu kuleleri hesaba katmalısın. Bir totemin yer aldığı noktada herhangi bir şampiyonu görürsen hemen kendini geri çekilmeye hazırlamalı ve en güvenli noktadan uzaklaşmaya çalışmalısın. Totem kullanmak istemiyorsan bu durumda League of Legends’a ait temel bilgileri hala öğrenememişsin demektir.

İletişimin ne kadar güçlü?

Sadece ayrık ittirme gerçekleştirirken değil oyunun genelinde iletişiminin çok güçlü olması gerekir. Ekibin ayrık ittirme gerçekleştireceğinden haberdar olmalı ve oyun içerisinde buna uygun şekilde pozisyon almalıdır. Takımında ayrık ittirmenin ne olduğunu bilmeyen bir oyuncu varsa ona kısa bir özet geçerek ne yapacağını anlatmalısın.

Kullanabileceğin büyüler arasında Işınlan varsa bunu kendi ekibine söylemelisin. Takım savaşına girip girmeme konusunda tereddüt yaşamalarını istemiyorsan bu bilgiyi onlarla paylaşmalısın. Takım savaşlarında sana ihtiyaç olduğu zaman hızlı bir biçimde yanlarına gelmelisin. Ayrık ittirmeyi yaparken bir yandan gözün hep haritada olmalıdır.

Işınlan büyüsü elinde varsa ve takımın bir şekilde takım savaşının içine çekilmişse bu büyüyü kullanma konusunda tereddüt etmemelisin. Bu büyü kullanmadan ayrık ittirmeye devam edersen oyunun kaybedilmesinin en büyük sorumlusu sen olursun. Planını iyi yapmalı ve etkili bir biçimde ayrık ittirme gerçekleştirmek için takımınla iletişim halinde olmalısın.


Etkili bir biçimde ayrık ittirme nasıl yapılır?

Etkili bir biçimde ayrık ittirme yapabilmek için ayrık ittirme stratejisinin basitliğinden faydalanmak gerekir. Ayrık ittirme taktiği fikri kolayca uygulanabilir olsa bile önemli olan koridora baskı kurmak olduğundan bunu çok daha etkin hale dönüştürmek mümkündür. Ayrık ittirme taktiğini en iyi şekilde uygulamak istiyorsan aşağıdaki önerileri dikkate almanı tavsiye ederim.

Minyon dalgası bekletme

Minyon dalgası bekletme çok kolay bir iş değildir. Bunu yapabilmek için tüm takımın söz konusu oyun stiline iyi bir biçimde ayak uydurmak gerekir. Aksi taktirde minyon dalgalarını biriktirmek çok kolay olmayacaktır.

Minyon dalgalarını biriktirmek için karşıdan gelen minyon dalgasında önce arka planda duran büyücü minyon birliklerini öldürmek gerekir. Bunu yaptığın zaman minyon dalgalarının çok daha yavaş bir biçimde ilerlemesini sağlarsın ve geriden gelen minyon birlikleri konvoya katılmasıyla büyük bir minyon dalgası elde etmiş olursun.

Bunu her oyunda gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle minyon dalgası bekletme taktiğinin işe yaramadığı durumlarda minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizleme ve yavaş bir şekilde ittirme arasında bir denge bulmak zorundasın. Aksi taktirde ayrık ittirme taktiğinden bir verim alman söz konusu olmayacaktır.

Aşırı ilerlememeye özen gösterme

Ayrık ittirme taktiği tamamen ufak detaylara bağlı bir taktiktir. Bu ufak detayları görmezden gelmen durumunda söz konusu taktiği uygulama açısından büyük bir hata yapmış olursun. Birçok oyuncu ayrık ittirme ile aşırı ilerlemenin aynı şey olduğunu düşünürler. Bu koridorda oluşabilecek gereksiz baskı anlamına gelir ve sonucu çok kolay bir biçimde baskın yemek olur.

Ayrık ittirmenin aşırı ilerlemeye dönüşmesinin bir diğer sebebi ise hatalı zamanlama ve hatalı iletişimdir. Ayrık ittirmeyi gerçekleştiren oyuncu takımıyla iletişim kurma konusunda problem yaşarsa rakip oyuncular onu durdurma konusunda çok büyük bir sıkıntı çekmeyecektir. Bir koridora baskı uygulamadan önce takım arkadaşlarından destek alıp alamayacağını gözden geçirmelisin.


Tam olarak ne zaman ayrık ittirme gerçekleştirmeli?

Etkili bir biçimde ayrık ittirme yapabilmek için en uygun iki zaman vardır. Bu zamanlarda ayrık ittirme gerçekleştirirsen takımına ufak bir zaman avantajı sunmuş olursun. Ayrık ittirmeyi başlatmak için bir zamanlayıcı falan kullanmak mümkün değildir. En uygun oyun zamanını bulabilmek için oyun bilgisinden ve oyun deneyiminden yararlanmak gerekir.

Takımın Ejderha almak istiyorsa bu durumda ayrık ittirme potansiyeli olan şampiyonun üst koridora baskı kurması gerekir. Bu baskı sayesinde karşı takımı Ejderha alanından uzak tutabilirsin. Rakip takım 1 kişiyi senin karşına yollayarak Ejderha alanına 4 kişi gitmek durumunda kalacaktır. Rakip ayrık ittirme yapan şampiyonun karşısına 2 kişi gönderirse bu senin takımın için “bedava Ejderha” anlamına gelir.

Takımın Baron almak istiyorsa bu sefer alt koridora baskı uygulamak gerekir. Benzer taktiği burada uygulayarak rakibin üzerinde zihinsel baskı oluşturmayı başarabilirsin. Rakip takım Baron çukuruna girip hamlesini yaptığında ise elinde bulunan Işınlan büyüsüyle kendi takımına destek olmaya çalışmalısın. Bunu yapabilme şansına sahip değilsen ayrık ittirme taktiğinden uzak durmalısın.

Rift Herald veya Baron ile ayrık ittirme

Rift Herald senin elindeyse ayrık ittirme yaparak bir kuleyi indireceğin neredeyse garanti gibidir. Rift Herald’ı bir koridorda kullanarak takımın ile bir araya gelip farklı bir görevin peşinden gidebilirsin. Böylece bir alanda hiçbir şey yapmadan baskı kurarken diğer tarafta 5v4 veya 5v5 şeklinde bir takım mücadelesi başlatmayı düşünebilirsin.

Baron senin takımın tarafından alındıysa bu durumda yapacağın ilk şey ayrık ittirme olmalıdır. Birçok durumda takım mücadelesinden uzak durarak kulelere baskı uygulaman gerekir. Bu güçlendirmeye sahip olduğun zaman takım olarak kuşatma taktiğine geçiş yapmalısınız. Önünüze çıkan her kuleyi indirmeli ve takım savaşlarına girmemek dikkatli olmalısınız.

Koridor arkası ayrık ittirme

Koridor arkası ayrık ittirme yöntemi herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek bir yöntem değildir. Bu yöntem koridor aşamasında gerçekleştirilir. Temel kriter ise karşı takımın oyuncusuna karşı önde olmaktır. Koridor arkası ittirmeyi özellikle ilk sıra ve ikinci sıra kuleler arasında gerçekleştirmek önemlidir.

Rakipten öndeysen, koridorları çok hızlı bir biçimde temizlemeyi başarabiliyorsan, kolay bir biçimde kaçma yeteneklerine sahipsen, can ve mana gibi kaynakları hızlı bir biçimde doldurma şansına sahipsen koridor arkası ittirme yapabilirsin. Basit bir biçimde iki kule arasında bir noktaya girerek karşıdan gelen minyon dalgalarını ortadan kaldırman yeterli olacaktır.

Baskılı ayrık ittirme

Baskılı ayrık ittirme uygulanması en zor ayrık ittirme yöntemidir. Bu yöntemde aynı anda iki farklı göreve baskı yapıp rakibin dikkatini dağıtma söz konusudur. Üst koridorda ikinci sıradaki kuleye doğru ayrık ittirme yapıyorsan takım arkadaşlarının orta koridorun ikinci kulesine doğru ittirme yapmasını sağlamalısın.

Bu tür bir koşulda rakip takım doğrudan üst koridora veya doğrudan orta koridora doğru dağılmayı tercih edecektir. Baskıyı kuran taraf sen olduğun için bu durumda yavaş yavaş kuleleri eritmeyi başarabilirsin. Ancak, baskılı ayrık ittirme uygulanması oldukça zor bir yöntem olduğundan bunu denemeden önce ayrık ittirme konusunda kabiliyetli olman gerektiğini bilmelisin.

Ayrık ittirmenin avantajları nelerdir?

Ayrık ittirme taktiğini başarılı bir biçimde uygulayabiliyorsan bu durumda elbette çeşitli avantajlara sahip olabileceksin. Ayrık ittirme konusunda başarılı olursan rakibe global baskı uygulama, rakipten daha iyi minyon skoru elde etme ve takımına çeşitli hamleler yapabilme fırsatlarını elde edebilirsin. Elbette tüm bunları yukarıda anlatmış olduklarıma dikkat ederek gerçekleştirebilirsin.

 • Takımın bir harita görevini yerine getiriyorken sen bir başka görevi yerine getirebilirsen başarılı bir iş yapmış olursun. Dolayısıyla takım olarak gerek altın açısından gerek ise öne geçme açısından muazzam bir fırsat elde edebilirsiniz.
 • Ayrık ittirmeyi uygun şekilde yapabilirsen rakibin üzerinde global olarak baskı uygulayabilirsin. Bu baskı rakibin ayrı noktalara gitmesini sağlayacağından takım olarak görevleri daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsin.
 • Koridordan ayrılmak demek minyon skoru açısından kayıplar yaşamak demektir. Ayrık ittirme yapan şampiyonlar ise bu konuda çok daha avantajlı olurlar. Altın açısından önde oldukları gibi tecrübe puanı açısından da önde olurlar. Bu sayede rakibin üzerinde üstünlük kurabilirsin.
 • Takım olarak bir görevi yerine getirmiş olmak son derece önemlidir. Takımın alt koridora baskı uygularken üst koridorda bir kule almak rakibin geri düşmesine neden olacaktır. İkinci sıradaki kuleleri almak ise karşı takımın ormanda oynayan oyuncusunu çaresiz bırakacak ve takımına her anlamda büyük avantaj kazandıracaktır.

Ayrık ittirmenin dezavantajları nelerdir?

Ayrık ittirme taktiğini uygulama konusunda başarısız olursan bu durumda elbette rakibe çeşit avantajlar sunmuş olursun. Ayrık ittirme ezbere oyun oynamayı geçersiz kılar, takımının sürekli hazırlıksız yakalanması söz konusu olabilir ve her oyunda bu taktiği uygulaman mümkün olmayabilir. Özellikle ne zaman ayrık ittirme yapman gerektiğini bilmek bu nedenle oldukça önemlidir.

 • Ayrık ittirme yaparken en ufak hatan bile tüm maçın yitip gitmesine neden olabilir. Ayrık ittirme ezbere yapılacak bir iş değildir. Bu konuda yeteri kadar bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir. Aksi halde ayrık ittirme faydadan çok zarar getirecektir.
 • Ayrık ittirme yaparken en büyük problem takımın hazırlıksız yakalanması ve ölmesidir. Ayrık ittirme yapan bir şampiyon söz konusu olduğundan genelde savaşlar 4v5 veya 4v4 şeklinde başlatılır. Doğrudan savaş alanına geçiş yapabilme potansiyeline sahip olmadığın zaman ayrık ittirme takıma çok büyük zarar verebilir.
 • Bazı oyunlarda ayrık ittirme çok kolay olabileceği gibi bazı oyunlarda çok zor olabilir. Takımının geride olması, karşı takımın hızlı bir biçimde minyon dalgası temizleyebilmesi gibi pek çok farklı faktör söz konusudur. Ayrık ittirme denemelerinde başarısız oluyorsan muhakkak takımınla bir araya gelmeli ve onlarla birlikte hareket etmelisin.

Hangi şampiyonlarla ayrık ittirme yapılabilir?

Tüm şampiyonlarla ayrık ittirme yapılabilir. Ayrık ittirme konusunda yeteri kadar iyiysen şampiyon seçmene gerek dahi kalmaz. Ancak, bazı şampiyonlar aşırı hızlı minyon dalgası temizleyebildiği için diğer şampiyonlara göre biraz daha avantajlıdır.

 • Üst Koridor: Jax, Fiora, Trundle, Luician, Tryndamere, Maokai, Renekton
 • Orta Koridor: Zed, Ahri, Corki, LeBlanc, Corki
 • Orman: Master Yi, Nocturne, Hecarim, Udyr

Ayrık ittirme yaparken her zaman bir gözün haritada olmalıdır. Takımında ne kadar uzakta olduğunu kontrol etmelisiniz. Haritanın sana ne söylediğini anlamalısın. Totem kullanmayı ihmal etmemelisin. Rakip bir şampiyonun takım arkadaşlarından ayrıldığını gördüğün anda ayrık ittirme yapmayı bırakmalı ve geri çekilmeyi düşünmelisin.

Ayrık ittirme konusunda hazırladığım bu rehberi beğendin mi? Eklemeler yapmak ve düşüncelerini paylaşmak için yorum yapabilirsin.

“Ayrık ittirme nasıl yapılır?” hakkında 2 yorum

 1. Eşeğin ski (@esegin_ski)

  Ben singed oyuncusuyum, hatalarımı bu yazı ile gördüm teşekkürler…

  Hatam; ayrık ittirmeyi kafaya takınca hiç tf gitmiyorum, rakip midden bitiriyor. Ayrıca ayrık ittirme esnasında totemsizlikten hep yakalanırdım.

  Artık tryndamere oynuyorum, 1v1 kesiyorum, totem koyuyorum, bi göz haritada, midde adam yoksa geri çekiliyorum. Varsa yarıyorum.

  1. İşine yaramasına sevindim. Umarım oyununu daha da geliştirebilirsin. Ayrık ittirme iyi bir taktiktir ama her zaman işe yaramaz. Söylediğin gibi uygulayacağın zamanı bilmek önemlidir.

Yorum Yap