Aşırı güçlü çıkarılan 10 şampiyon

League of Legends tarihi bazı pek istenmedik durumlarla doludur. Bunlardan en önemlisi ise bir şampiyonun aşırı güçlü olacak şekilde çıkarılmasıdır. Bu şampiyonlara bir de rework sonrası aşırı güçlü olanları eklersek listenin epey bir kabarık olduğunu söyleyebilirim.

Bir şampiyonun aşırı güçlü olması çok oynanması anlamına gelir. Daha sonra oyuncuların ekstra buluşları ile birçok şampiyonun aşırı güçlü olması da söz konusu. Seni geçmişe doğru bir yolculuğa davet ediyorum. Şimdi seni çıktığı zamanlarda aşırı güçlü olan şampiyonlarla tanıştıracağım.

Twisted Fate (2009)

İlk satın aldığım şampiyondu. Tabi o zamanlar aşırı güçlü nedir güçsüz nedir falan pek bilmiyordum. Onun çıkarıldığı yıl oyuna başlamıştım. Birçok oyuncu gibi saldırı hızı odaklı bir build ile oynuyordum. İlk çıktığında bu şampiyon gerçekten bozuktu.

Bunun sebebi yeteneklerinin anormal derecede kullanışlı olmasıydı. Haritanın neresine istesen orasına gitme şansın vardı. Doğru saldırı hızına sahip olduğun zaman tek başına sadece bir minyon dalgası ile kuleleri ardı ardına yıkabilme şansın vardı. Aradan 11 yıl geçti ve çok şey değişti.

Xin Zhao (2010)

Xin Zhao ilk çıktığında ertesi hafta büyük bir güncelleme alacağını sanırım kimse tahmin edemezdi. Bugün o dönemin yetenek kitinden çok daha farklı bir durumda olduğunu en başından belirtmeliyim. O zamanlar sahip olduğu güç ile herkese kafa tutabiliyordu.

Xin Zhao 6. seviye olduğu zaman onunla aynı ekranda olmak yeterliydi. Saniyeler içerisinde, ne olduğunu anlamadan yanında biter ve biletini keserdi. Onunla düello edebilmek neredeyse imkansız ötesiydi. Hatta bazı durumlarda tek başına tüm takıma kafa tutabilirdi.

Ryze (2015)

Ryze, 2015 yılında rework aldığında herkes bambaşka bir sonuç bekliyordu. Ama beklenildiği gibi bir şey ortaya çıkmadı. Pasif yeteneğiyle koridorda maksimum düzeyde baskı kurabiliyordu. Üstelik bunu herhangi bir eşya almadan gerçekleştiriyordu.

Ryze için sadece 3. seviye olmak yeterliydi. Rakibi bir kez köşeye sıkıştırdığında onu sürekli olarak hapsetme şansı vardı. Bu profesyonel arenada bile böyle oldu. Bir nevi Ryze’dan kaçış mümkün değildir. Özellikle eşya satın aldığında durum çok daha uç noktalara gidebiliyordu.

Skarner (2015)

Skarner kristallerinin içinden tekrar çıkmaya başladığında kimse işin bu noktalara kadar varacağını düşünmüyordu. Maçın ilk 25 dakikası içinde %73 oranında maçı önde götürüyordu. Oyun kazanma oranı açısından ise maç sonu durum %65 oluyordu.

Peki Skarner’ı bu kadar önemli yapan neydi? Yetenek kitinin kullanımı çok kolaydı. Erken evreyi herhangi bir zorluk yaşamadan tamamlıyordu. Buna ek olarak baskına gelenlere rahatlıkla kafa tutabiliyordu. Bugün ise hasar potansiyelinin çok daha olduğunu söyleyebilirim.

Mordekaiser (2015)

Karşınızda Mordekaiser. 2015 yılında hayat bulmuş haliyle çok önemli bir figürdü. Çünkü Dünya Şampiyonası gibi büyük bir turnuvada en çok yasaklanan ikinci şampiyon olmayı başarmıştı. Peki bunun tam olarak sebebi neydi?

Özel yeteneği artık ormandaki canavarları kontrol edebilecekti. Bu özellik sayesinde ejderha gibi yaratıkları kontrol etmeye başladı. Mordekaiser tek başına üst üste kuleleri indirebilecek kadar iyi hale geldi. Sonuç olarak koridorda karşı seçimi pek olmayan bir şampiyon ortaya çıkmıştı.

Zoe (2017)

Gerçek anlamda hem oyundan hem yayınlardan soğuma sebebim diyebilirim. Yerden bedava büyü toplama becerisine sahip bir şampiyon yaratmak elbette güzel bir fikir. Ancak insan hiç rakamlara dikkat etmez mi? Anlamak gerçekten mümkün değil.

Zoe ilk çıktığı zamanlarda çok büyük bir etki yarattı. Profesyonel mecrada her 10 maçtan 7’si bu şampiyonla geçiyordu. Muazzam hasar potansiyeli ve bedava kaynaklarla keyfi yerindeydi. Sadece tek bir baloncuk sizi oyundan bezdirecek kadar etki yapabiliyordu.

Galio (2017)

Galio rework alıp hayat bulan şampiyonlardan birisi. Ama ne hayat bulma, hayal bile edemezsiniz. Sadece tek bir hamlesinde hedefi imha edebilme gücü vardı. Amaç her ne kadar tank halini güçlendirmek olsa bile güncelleme ters tepti ve ortaya “Full AP Galio” dediğimiz durum çıktı.

Peki sonra ne oldu? Aslında çok basit. Galio hem ölümsüz hem de rakibine tek atan şampiyon haline geldi. Bununla da yetinmedi aynı anda birkaç hedefi imha edebilme noktasına kadar kendini geliştirdi. Neyse ki o günler biraz geride kaldı.

Akali (2018)

Akali yenilenecek denildiğinde birçok oyuncu çok heyecanlanmıştı. Fakat bu heyecan kısa süre sonra diğer oyuncular açısından büyük bir hüsrana dönüştü. Çünkü Akali gerçekten durdurulamaz bir durumdaydı. Özellikle W yeteneği gerçek anlamda bozuktu.

Bu yetenek sayesinde güvenle farm yapabilirdi. Ama aynı zamanda kulenin altına girip seni öldürüp hiçbir şey yokmuş gibi uzaklaşması da mümkündü. Pratik olarak çok güçlü bir ölüm makinesine dönüşmüştü. Nerf üstüne nerf alarak bugünlere kadar geldi.

Irelia (2018)

Irelia oyun için çok ince bir çizgiydi. Buff verdiğinde durdurulamaz, nerf uyguladığında hiçbir işe yaramaz hale geliyordu. 2018 yılında rework yapılınca herkes kıvamında bir şampiyon beklerken önümüzde ortada kutsal varlık gibi gezinen bir şampiyon çıktı.

Irelia yenilendikten sonra ertesi gün bir güncelleme getirildi ve rakamlarında bir takım değişiklikler yapıldı. Bu bile durumu anlatmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Peki sorun neydi? Sorun, Irelia size yapıştığı zaman hiçbir şekilde kurtuluşun şansınızın olmamasıydı.

Aphelios (2019)

Aynı anda birkaç silaha sahip olan Aphelios için istenilen şey biraz farklıydı diyebilirim. Hedef farklı durumlara farklı şekillerde cevap verebilecek bir şampiyon ortaya çıkarmaktı. Fakat sonuç olarak elde edilen şey durdurulamaz olan bir şampiyonun varlığıydı.

Hızlıca minyon temizleme, ileri düzeyde sürdürülebilirlik ve takım savaşında üstün olma durumu gibi bir dizi farklılıklar tek bir şampiyonda yer alıyordu. Rakibe yanlışlıkla vurmuş olsan bile hayata veda etmesi kaçınılmazdı. Şimdilerde biraz daha dengeli.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu
Kapalı