Aphelios Rün ve Eşya Dizilimi » ADC Build

Bu rehber Aphelios rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Aphelios hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Aphelios için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Aphelios Build S10

Aphelios özellikle 1. seviyede yani maçın başlangıcında çok ama çok berbat durumdadır. Çünkü başlangıçta herhangi bir yeteneğe sahip değildir. Sadece seçmiş olduğu silahlardan gelen pasif özellikler kullanılabilir durumdadır. Aphelios ile oynarken temel hedefin olabildiğince hızlı bir biçimde 2. seviyeye ulaşmak olmalıdır. Bunu yaparken minimum düzeyde hasar almaya çalışmalısın.

Koridor aşamasında temel hedefin Infernum silahına geçiş yapmak olmalıdır. Saçılır hasarından dolayı koridor aşamasındaki en iyi silahtır. Severum silahını kullanarak koridorda kalma becerini yükseltmeyi denemelisin. Menzil avantajını kullanmak istiyorsan bunu Calibrum ile gerçekleştirmelisin. Maçın geri kalanında ise takım savaşları için en uygun silahları seçip savaşlara bu şekilde dahil olmalısın.

Aphelios Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar  
Sihirdar Büyüleri

Aphelios için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Aphelios Tam Build

Birincil yetenek ağacı için İsabet, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Saldırıya Devam olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-W-E sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Aphelios Rün

Aphelios nasıl oynanır?

Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Aphelios ile oynarken maksimum hasar potansiyeline ulaşmanı sağlayacak seçimler yapmalısın. Aphelios oynaması aşırı zor olan şampiyonlar arasında yer alır. Özellikle oyunun geç evresinde çok daha güçlüdür.

 • Aphelios oynaması oldukça zor, yüksek beceri gerektiren ama yüksek ödül sunan bir şampiyondur.
 • Aphelios’un silahları yeteneklerinin bekleme sürelerini paylaşmazlar.
  • Dolayısıyla silahları değiştirerek çok farklı hamleler yapabilirsin.
 • Aphelios’un güçlü yanlarından şu şekilde bahsedebilirim:
  • Bir sonraki evreye geçişte güç kazanma avantajı.
  • Oldukça fazla işlevsellik.
  • Calibrum sayesinde yüksek menzil.
  • Zırh delme üzerine kurulu eşya düzeni.
 • Aphelios’un zayıf yanlarından şu şekilde bahsedebilirim:
  • Oldukça hareketsiz bir şampiyon.
  • Büyü direnci çok düşük.
  • Mikro hamlelere ihtiyacın fazla olması.
  • Taban can yenileme miktarının düşük olması.
  • Alternatif şampiyonlara göre düşük temel nitelikler.
 • Aphelios özellikle şu şampiyonlar karşısında güçsüz durumdadır:
  • Anlık hasar veren büyücü şampiyonlar.
  • Sürekli dürtücü hasar veren büyücü şampiyonlar.

Aphelios, kız kardeşi Alune tarafından oluşturulan 5 tane Moonstone silaha sahiptir. Bu şampiyon birinci el ve ikinci el olarak iki farklı silah taşır. Her iki silahın özellikleri farklıdır. Maçın başlangıcında birincil silah Calibrum, ikincil silah ise Severum şeklindedir. Bunlara ek olarak daha sonra kullanabilmek için Gravitum, Infernum ve Crescendum silahlarına sahiptir.

Pasif – Moonlight

Yeni bir silah kuşandığı zaman Aphelios, 50 tane moonlight ortaya çıkarır. Moonlight aslında mermi olarak düşünülebilir. Saldırılarını kullanmak için bunlara ihtiyacın olacaktır. Basit saldırıların 1 moonlight tüketirken yetenekler 10 moonlight tüketir. Taşınan moonlight miktarı tamamen tükendiği zaman silah değiştirmek zorunda kalırsın. Sırada hangi silah varsa onu kullanırsın.

Ayrıca ekranın sağ köşesinde bir mühimmat göstergesi vardır. Sahip olduğun moonlight miktarı 10 veya altına indiği zaman bu gösterge ortaya çıkar. Böylece mühimmat takibini daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsin. Buna ek olarak, 10’dan daha az mühimmata sahip olduğun zaman yetenek kullanımı gerçekleştirmen mümkündür.

Bu şampiyonu diğer şampiyonlardan ayıran en önemli özelliklerden birisi pasif yeteneğinde yer alan “silah ustalığı” mekaniğidir. Bu mekanik sebebiyle bu şampiyonun yeteneklerinin gücünü yükseltmesi mümkün değildir. Bunun yerine Aphelios, her seviyede Attack Damage, Attack Speed ve Armor Penetration değerlerinden birini güçlendirir.

Pasif – Calibrum, the Sniper Rifle

Calibrum birincil silah olarak kullanıldığında kazanılan pasif yetenektir. Bu yetenek Aphelios’a +100 saldırı menzili kazandırır. Yapılan her basit saldırı 1 tane moonlight tüketir. Pasif aktif durumdayken bir şampiyona yeteneğinle hasar vermen durumunda onu işaretlemiş olursunn. İşaretli olan şampiyon belirli bir süre açığa çıkar. Ayrıca işaretli şampiyona yapacağın saldırı ikincil silahla gerçekleştirilir ve global etkiye sahiptir.

İşaretli şampiyona yapılan bir saldırı tüm işaretlerin tüketilmesini sağlar. Bunun sonucunda ekstra hasar vermiş olursun. Bir şekilde Calibrum ikincil silah olduğunda bu saldırıyı gerçekleştirdiğin zaman ikincil silahı değil birincil silahı kullanırsın. Calibrum aktifken bu şampiyon 2. seviye olduğunda otomatik olarak Moonshot yeteneğine erişim sağlar.

Q – Calibrum, Moonshot

Calibrum ile kazanılan Q yeteneğidir. Bu yeteneği kullandığın zaman önündeki bir alana düz doğrultusunda enerji topu fırlatmış olursun. Söz konusu enerji topu saldırı gücüne ve yetenek gücüne bağlı olarak ilk isabet eden hedefe hasar verir. Yeteneği kullandığın zaman 10 moonlight ve aynı zamanda belirli bir miktar mana tüketmiş olursun.

Yeteneğin kullanımı oldukça basittir. Koridor aşamasında veya kuşatma stratejisi gerçekleştirirken bu yetenekten fazlasıyla destek alabilirsin. Ayrıca diğer silahlarla uygun bir kombinasyon yapabilmek için bu saldırıdan yararlanmayı düşünebilirsin. Tüm bunları maç içerisinde konumun, gücün ve rakip karşısında yapman gereken hamleler belirleyecektir.

Pasif – Severum, the Scythe Pistol

Severum birincil silah olarak kullanıldığında kazanılan pasif yetenektir. Bu yetenek yapılan basit saldırıların anlık olarak etki göstermesini sağlar. Yapılan her basit saldırı 1 tane moonlight tüketir. Bir başka ifadeyle saldırı yaparken aradaki atışlar gözükmez. Pasif aktif durumdayken saldırı yaptığında can yenilersin. Ancak canın tam dolu olduğunda kazandığın can yenileme miktarı belirli bir süre aktif kalacak kalkana dönüşür.

Bu yeteneğin etkileri büyük oranda seviyeye bağlıdır. Dolayısıyla seviyen ne kadar yüksek olursa yetenekten alacağın güç bir o kadar fazla olacaktır. Severum silahı oyunun hemen hemen tüm evrelerinde etkili bir biçimde kullanılabilecektir. Bundan en iyi şekilde yararlanmayı başarman gerekir. Severum aktifken bu şampiyon 2. seviye olduğunda otomatik olarak Onslaught yeteneğine erişim sağlar.

Q – Severum, Onslaught

Severum ile kazanılan Q yeteneğidir. Aktif edildiği zaman Aphelios belirli bir süre hareket hızı kazanır ve yakındaki rakiplere şampiyonlar öncelikli olmak üzere saldırı düzenler. Saldırılar Severum ile mevcut ikincil silah arasında değişiklik gösterir. Dolayısıyla yeteneği aktif etmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Severum ile mevcut ikincil silah arasında değişiklik gösteren saldırılar fiziksel hasar verirler. Ayrıca bu saldırıların kritik hasar verme şansı vardır. Hangi silahtan saldırı düzenlenirse düzenlensin Severum üzerinden mühimmat kaybedilecektir. Yeteneği kullandığın zaman 10 moonlight ve aynı zamanda belirli bir miktar mana tüketmiş olursun.

Pasif – Gravitum, the Gravity Cannon

Gravitum birincil silah olarak kullanıldığında kazanılan pasif yetenektir. Bu yetenek yapılan basit saldırıların yavaşlatma etkisi uygulamasını sağlar. Yapılan her basit saldırı 1 tane moonlight tüketir. Diğer pasif yetenekler düşünüldüğü zaman en basit ve en sıradan yeteneklerden biridir. Ancak uyguladığı kitle kontrolü etkisine dikkat etmen gerekir.

Bu yeteneğin etkisi her seviyede sabittir. Dolayısıyla onu etkili bir biçimde kullanabilmek için rakibi kovalıyor olman önemlidir. Gravitum silahı aktif durumdayken senden kaçmaya çalışan herhangi bir rakibin uzaklaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsin. Özellikle hasar takası sırasında bunu en iyi şekilde kullanmaya çalışabilirsin. Gravitum aktifken bu şampiyon 2. seviye olduğunda otomatik olarak Binding Eclipse yeteneğine erişim sağlar.

Q – Gravitum, Binding Eclipse

Gravitum ile kazanılan Q yeteneğidir. Yeteneğin etkisi aslında oldukça basittir ama kitle kontrolü açısından fazlasıyla kullanışlıdır. Gravitum silahının yavaşlatma etkisi tarafından etkilenen rakipler bu yetenek kullanıldığı zaman belirli bir süre hareketsiz kalırlar. Böylece yetenek anlık olarak kullanıldığı zaman son derece güçlü bir kitle kontrolü sunar.

Bu yeteneği özellikle diğer silahlarla veye diğer silahların yetenekleriyle bir arada kullanmaya çalışmalısın. Doğru kombinasyonlar ile çok farklı sonuçlar alabilirsin. Özellikle kitle kontrol etkisini uygulaman gerektiğinde en güçlü seçeneğinin bu olduğunu aklına getirmelisin. Bu yeteneği kullandığın zaman 10 moonlight ve belirli bir miktar mana tüketmiş olursun.

Pasif – Infernum, the Flamethrower

Infernum birincil silah olarak kullanıldığında kazanılan pasif yetenektir. Bu yetenekle yapılan basit saldırılar sırasında önünde yer alan koni gibi bir alanı etki altında bırakır ve etki alanında yer alan hedeflere saçılan hasar verir. Yapılan her basit saldırı 1 tane moonlight tüketir. Kontrol edilmesi güç bir yetenektir. Özelikle son vuruş yapmaya çalışırken doğru şekilde kullanılması gerekir.

Bir şekilde kritik vuruş vermeyi başardığın zaman etki alanını belirleyen koninin etki alanı genişler ve saçılan hasarın miktarı (hasar gücü değil) artış gösterir. Bu yeteneğin daha çok koridor temizleme konusunda etkili olacağını söyleyebilirim. Özellikle koridorları hızlı bir biçimde ittirmeye çalışırken bunu kullanabilirsin. Infernum aktifken bu şampiyon 2. seviye olduğunda otomatik olarak Duskwave yeteneğine erişim sağlar.

Q – Infernum, Duskwave

Infernum ile kazanılan Q yeteneğidir. Koni biçimindeki belirli bir alana saldırı düzenlersin. Saldırılar saldırı gücüne ve yetenek gücüne dayalı olarak güç kazanırlar ama fiziksel hasar verirler. Yetenekten etkilenen şampiyonlara hedeflenmiş olursun. Kısa süreli bir gecikmenin ardından ikincil silahını kullanarak bu şampiyonlara mesafe limiti olmadan saldırı düzenlersin.

Bu yeteneği kullanacağın zamanlar oldukça önemlidir. Yapman gereken elinden kaçmaya çalışan bir rakibi anlık hasar ile etki altında bırakmaya çalışmaktır. Yeteneği kullandığın zaman sonrasında belirli bir hamle yapmaya çalışman önemli olabilir. Bu nedenle maç içerisinde konumunu koruman çok değerlidir. Bu yeteneği kullandığın zaman 10 moonlight ve belirli bir miktar mana tüketmiş olursun.

Pasif – Crescendum, the Chakram

Crescendum birincil silah olarak kullanıldığında kazanılan pasif yetenektir. Bu yetenekle yapılan basit saldırılar hedefe doğru bir geri dönen bir kılıç fırlatır. Yapılan her basit saldırı 1 tane moonlight tüketir. Bir şekilde Crescendum kullanmanı gerektiren bir yetenek kullandığında hayali kılıçlar toplarsın. Toplayacak olduğun kılıçlar belirli bir süre aktif kalırlar. Şampiyonlara ve büyük canavarlara karşı yapılan saldırılar bu süreyi yeniler.

Crescendum ile yapacağın tüm basit saldırılar toplamış olduğun kılıçları hedefe doğru fırlatacak olman anlamına gelir. Bunu yaptığın zaman fırlattığın kılıç miktarına göre fiziksel hasar verirsin. Ayrıca saldırılarının kritik vuruş olma ihtimali vardır. Crescendum aktifken bu şampiyon 2. seviye olduğunda otomatik olarak Sentry yeteneğine erişim sağlar.

Q – Crescendum, Sentry

Crescendum ile kazanılan Q yeteneğidir. Aphelios belirli bir süre aktif kalan bir ay nöbetçisi çıkarır. Ardı ardına nöbetçi çıkartmak en önce kullanılmış olanın süresini azaltır. Bu nöbetçilere sadece basit saldırılarla saldırı gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak her nöbetçinin sadece 3 vuruşluk canı vardır. Nöbetçileri kullanmaya çalışırken buna dikkat etmelisin.

Nöbetçiler en yakındaki rakibe kullanılan ikincil silahla saldırırlar. Yapılan saldırılar yetenek gücü ve saldırı gücüne bağlı olmak üzere fiziksel hasar verirler. Saldırıların kritik vuruş olma ihtimali vardır. Ayrıca nöbetçiler Aphelios’un sahip olduğu saldırı hızından ve kritik vuruş şansından yararlanabilirler. Bu yeteneği kullandığın zaman 10 moonlight ve belirli bir miktar mana tüketmiş olursun.

R – Moonlight Vigil

Aphelios’un bu özel yeteneği Calibrum, Severum, Gravitum, Infernum ve Crescendum silahlarının tümünde aynıdır. Aphelios ileriye doğru bir ay ışığı gönderir. Bu ay ışığı bir şampiyona isabet ettiği zaman durur. Kısa süreli bir gecikmenin ardından gökyüzünden basit saldırılar yağmaya bağlar. Yapılan basit saldırılar kullanılan birincil silaha göre etki gösterir.

Calibrum güçlendirilmiş bir işaret uygular ve işaret başına ekstra fiziksel hasar verilmesini sağlar. Severum can yenilenmesini sağlar. Gravitum saldırılardan etkilenen şampiyonları neredeyse tamamen hareketsiz bırakır. Infernum saldırıların koni şeklinde değil daire şeklinde olan bir alanı etkilemesini sağlar. Crescendum saldırı alan ilk hedeften hayali kılıçların gelmesini sağlar.

Burada yer alan Aphelios rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Aphelios hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Yorum Yap