Alistar Rün ve Eşya Dizilimi » Support Build

Bu rehber Alistar rün, eşya dizilimi ve yetenek sırası için en doğru tercihleri içerir. Her şampiyon zaman içerisinde değişebilir. Build olarak adlandırılan bu oynanış rehberi benzer gelişim sürecine sahiptir. Dolayısıyla yenilikler için sık sık ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

Dilersen Alistar hakkında kısmını kontrol ederek şampiyon için resmi bilgilere ulaşabilirsin. Burada mevcut yamaya göre Alistar için en doğru rün ve eşya seçimlerini ve ayrıca ipuçları ile taktikleri bulabileceksin. Unutma, bu rehber her yama sonrasında gözden geçirilir.

Alistar Build S10

Alistar özellikle mücadele başlatma ve mücadeleden kaçınma yetenekleriyle ön plana çıkabilen bir şampiyondur. Bu nedenle onun olduğu maçlarda genelde hedef olması kaçınılmazdır. Fakat sahip olduğu ekstra dayanıklılık ile bu hedef olma durumunun üstesinden gelebilme şansına sahiptir.

Alistar ile oynarken karşında menzilli bir şampiyonun olmasını istemezsin. Çünkü sürekli hasar yemek ve bunun uzak mesafeden gerçekleşmesi can sıkıcı bir durumdur. Bu şampiyonla oynarken hareketli olmayı kafaya koymalısın. Aksi durumda şampiyondan istediğin verimliliği almayı başaramazsın.

Alistar Build Başlangıç
Başlangıç
Temel Eşyalar  
Sihirdar Büyüleri

Alistar için tam eşya dizilimini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki tabloya göz atabilirsin. Standart şartlarda şampiyonun maksimum potansiyeline ulaşmasına sağlayacak olan dizilim budur. Ancak oyunun mevcut yapısına göre temel eşyalardan sonrasını kendin belirleme yoluna gidebilirsin.

Alistar Tam Build

Birincil yetenek ağacı için Azim, ikincisi için İlham seçebilirsin. Güç alacağın rün ise Artçı Şok olmalıdır. Q yeteneğiyle başlamalı ve yeteneklerini Q-W-E sırasına göre yükseltmelisin. Ayrıca tüm bu seçimlerini en doğru yardımcı rün seçimleriyle desteklemelisin.

Alistar Rün

Alistar nasıl oynanır?

Her ne olursa olsun, kendin build oluşturma yoluna gideceksen Alistar ile oynarken takımın için olabildiğince hasarı karşılamanı sağlayacak seçimler yapmalısın. Bir başka ifadeyle eşya seçimlerinde tank eşyalarına yönelmen gerekir. Alistar oynaması kolay olan şampiyonlar arasında yer alır.

Alistar ile oynarken taşıyıcı takım arkadaşına yakın oynamalısın. Çalılıkları gezerken W yeteneğini kullanarak rakibe bir tuzak kurabileceğini unutmamalısın. Bunun için W ve Q yeteneğini bir combo halinde kullanmaya özen göstermelisin. Takım savaşı başladıktan sonra mutlaka geri çıkıp taşıyıcı takım arkadaşını korumaya çalışmalısın.

Pasif – Zafer Naraları

Üzerinde çok fazla durulması gereken yeteneklerden birisi değildir. Rakip ile hasar takasına girmek istiyorsan tek dikkat etmen gereken bu yeteneğin ne zaman harekete geçeceğini bilmektir. Koridor aşamasında hem sana hem yanındaki takım arkadaşına destek olabilecek bir yetenektir.

Belirli aralıklarla can yenileme sunduğu için koridorda kalma süreni yükseltecek bir yetenektir. Fakat bu yetenek aynı zamanda takım arkadaşının canını iyileştireceği için onun da koridorda kalma süresini etkileyecektir. Hasar takasına girmeden önce bu yeteneğin durumunu gözden geçirmeni öneriririm.

Q – Unufak Et

Rakibi rahatsız etmek ve rakibin pozisyonunu bozmak için iyi bir yetenektir. Aynı zamanda pasif yeteneğini harekete geçirebileceğini unutmamalısın. Sadece zamanlamasına ve kombinasyon halinde kullanılmasına dikkat etmen gerekir.

Bununla birlikte yeteneği grup halindeki rakibe karşı kullandığında tüm şampiyonları etkileyebileceğini unutmamalısın. Animasyonu çok iyi takip etmeli ve bir combo yapacaksan zamanını iyi ayarlamalısın. Genel olarak söylemek gerekirse bu yetenekle ne kadar fazla kişiyi etkilersen senin için o kadar iyi olacaktır.

W – Tos

Hedeflenebilir bir yetenektir. Yaptığı iş gayet basittir, rakibi geriye doğru ittirip takım arkadaşlarını korumana destek olur. Fakat yine uygun zamanlama çok önemlidir. Her ne kadar çok işlevsel gözükse bile bazı durumlarda sorun çıkarabilen yapısıyla diken üstünde olmana neden olabilir.

Genel olarak W ve Q yeteneği combo halinde mücadele başlatmak için kullanılır. Ancak ihtiyaç duyduğun zaman bu yeteneği mücadelelerden kaçmak ve takımını korumak için kullanabilirsin. Bununla birlikte kullandığın hedefi çok iyi seçmelisin. Çünkü zaman zaman rakibin elinden kaçmasına neden olabilirsin.

E – Ezgeç

Alan etkisine sahip yeteneklerden birisidir. Etrafındaki rakiplere hasar verebilir ve aynı zamanda onlardan bir tanesini sersemletme etkisinde bırakabilirsin. Koridor ittirmek için bu yetenekten faydalanmayı düşünebilirsin. Çünkü sana sana birimlere takılmadan ilerleme becerisini kazandırır.

Yeteneği kullandığın zaman etrafında yer alan hedeflere (binalar dahil) hasar verebilirsin. Maksimum doluma ulaştığın zaman bir sonraki basit saldırın kısa süreliğine rakibi sersemletmek anlamına gelir. Ekstra kitle kontrolüne ihtiyaç duyduğun zaman bunun oldukça kullanışlı olabileceğini unutmamalısın.

R – Kırılmaz İrade

Oyundaki eşsiz yetenekler arasına dahil edilebilir. Bu şampiyonun tüm kalabalık kontrolü etkilerinden kurtulmasını ve çok daha dayanıklı olmasını sağlar. Üzerinde eşya olmasa bile belirli oranda dayanıklılığa sahip olabilirsin.

Koridordaki mücadelelerde veya takım savaşlarında bu yeteneğe çok ihtiyacın olacaktır. Takımın için iyi bir tank olmayı başaracağın için onların kaçmasına yardımcı olabilirsin. Temel önceliğin her zaman takımındaki taşıyıcı şampiyonları korumaya yönelik olmalıdır.

Burada yer alan Alistar rün ve eşya seçimleri hakkında ne düşünüyorsun? Alistar hakkında genel düşüncen nedir? Daha iyi tercihlerin bulunduğuna inanıyorsan yorum yapıp onları bana ulaştırır mısın?

Yorum Yap