9.23’te kullanman gereken 10 bozuk durum

9.23 yaması oyunda dengeleri darmadağın etti. Bu yamada bozuk olan ama kullandığın zaman sana avantaj kazandıracak durumlara göz atmak ister misin?

Daha önce birçok yazımda 9.23 yamasının yeni sezona hazırlık için bir giriş olduğunu belirtmiştim. Fakat bu yamanın tamamen dengeli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Hala belirli problemleri var. Bu problemleri “bozuk durum” olarak nitelendiriyorum. Çünkü bunları kullanarak oyuncuların muazzam avantaj elde etmesi söz konusu. Bunlardan 10 tanesine aşağıda yer verdim. Kullanmayı ihmal etmemelisin.

10. Yan Koridor Çıkıntıları

league of legends alcoves

Yeni sezonda haritanın farklı olacağını artık sanırım duymayan kalmadı. Haritanın yeni halinde yan koridorlarda çıkıntılar mevcut. Üst koridor için çok büyük bir şey olmasa bile alt koridorda dengelerin tamamen değiştiğini söyleyebilirim. Özellikle Hextech Sıçratıcısı tam anlamıyla baş belası oldu diyebilirim. Çünkü çıkıntılar çeşitli şampiyonlara görünmez alanlardan anlık hamle yapma şansı tanıyor.

Hextech Sıçratıcısı rününü kullanan pek çok şampiyon olmasa bile bunun özellikle belirli şampiyonlarda işe yaradığını unutmamak gerek. Alistar, Blitzcrank, Leona, Nautilus ve Fiddlesticks gibi şampiyonlar bu rünü en iyi şekilde kullananlar arasındadır. Ayrıca yan koridor çıkıntıları Zac ve Zoe gibi alışılmadık şampiyonların destek rolüne uyarlanmasını sağlamış durumda.

9. Zırh Deşme Eşyaları

Zırh Deşme özelliği kazandıran eşyalar gerçekten bozuk durumda. Özellikle Kanlı Kılıç gibi bir eşya tamamen bozuk. Bu eşya oyunun mevcut durumuna göre çok güçlü bir eşya. Özelliklerinin farkında olmadığın zaman aşırı derecede can yakıcı oluyor diyebilirim. Çünkü ne yaparsan yap kazandırdığı ekstra niteliklerden kaçış şansın olmuyor.

Neden mi? Eşyanın pasif özelliği yakında az şampiyon olunca daha can yakıcı olmanı sağlıyor. Bu nedenle orta koridorda ve üst koridorda özgür bir biçimde kullanılabiliyor. Bu eşyayı alabilen şampiyon otomatik olarak öne geçmiş oluyor. Çünkü eşya ile baş edebilecek bir güç şu anda mevcut değil. Öte yandan, eşyayı kullanabilen bazı ormancı şampiyonların varlığı ise muazzam bir dengesizlik getiriyor diyebilirim.

8. Dürtücü Destek

nami nasıl oynanır

Destek eşyalarında yapılan değişiklik böyle bir durumu ortaya çıkardı. Dürtme yeteneği kuvvetli olan şampiyonlar alt koridorda büyük bir baskı oluşturuyorlar. Artık eşyaların ekstra yetenek gücü ve saldırı gücü vermesi sonrasında menzilli olan hemen hemen her şampiyonun destek rolünde olması imkanlı hale geldi diyebilirim.

Diğer taraftan mevcut destek eşyalarının sunduğu ekstra işlevsellik ve kullanışlılık maalesef alt koridorda dengeleri bozmuş durumda. Artık onlar için rakibi rahatsız etmek çok daha kolay. Bu nedenle karşılarında durabilmek için çok daha dikkatli olmak gerek. Özellikle Thresh, Senna, Nami gibi şampiyonların ön planda olmasının sebebi bu diyebilirim.

7. Doran’ın Kılıcı

Bununla daha önce karşılaşıp karşılaşmadığını bilmiyorum. Ama henüz karşılaşmamış durumdaysan şanslısın demektir. Doran’ın Kılıcı eşyası malumun saldırı gücü, can ve can çalma niteliği kazandırır. Şimdi bu eşyanın bozuk olma durumu nerede diye düşünebilirsin. Aslında normal halinde bir bozukluk yok ama birkaç tanesi bir araya gelince işin rengi değişmiş oluyor.

Challenger seviyesindeki birçok alt koridor oyuncusu yeni yama ile birlikte 3-4 tane Doran’ın Kılıcı eşyası alarak ilerliyorlar. Bu onlara ekstra can kazandırıyor ve biraz daha tank olmalarını sağlıyor. Ancak, eşyanın saldırı gücü ve can çalma niteliklerinin üst üste birikmesi koridorda ekstra avantaj sunuyor. Henüz denemediysen mutlaka denemeni öneririm. Özellikle erken ve orta evreyi daha rahat geçireceğini bilmelisin.

6. Yeni Ejderhalar

infernal dragon 2020 lol

Sanırım bundan bahsetmezsem olmazdı. Yeni ejderhalara sanırım alışmak çok kolay olmayacak. Önceden sadece ikisinin çok önemli olduğu bir durum vardı. Ancak şu anda hepsi önemli duruma geldi. Fakat dağ ve alev ejderinin hala en değerliler arasında olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Tüm ejderleri tamamen önemli duruma getiren olay ise alan takımı öne geçirme konusunda çok daha etkili olmaları diyebilirim.

Yeni sezonda maçların bu görevler etrafında döneceğini düşünüyorum. Özellikle orman oyuncusu çok iyi olan takım maçı koparma noktasına gelecek. Bu aynı zamanda alt koridorun önemini yükseltecek. Çünkü alt koridorda elde edilen bir avantaj doğrudan ejderin alınmasıyla sonuçlanabilecek. Bu arada okyanus elementine sahip ejderin gücünü hafife almamalısın.

5. Senna

Evet, tek başına. Senna bozuk arkadaşlar. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Uzun bir aranın ardından aşırı ama aşırı güçlü şekilde çıkarılan bir şampiyon olduğunu belirtirsem yanılmış olmam. Hemen hemen her niteliği yüksek. Yetenekleri acayip garip ve alt koridorda iki rolde de can sıkıcı durumlar oluşmasına neden olabiliyor.

Nereden nasıl anlatsam bilmiyorum. Ancak bu şampiyonun karşısında oynamış olanlar beni anlayacaklardır. Önümüzdeki yamada veya yamalarda bu şampiyonun canına okunmasını bekliyorum. Şimdi ise fırsat varken onu bol bol kullanmalısın. Çok esnek bir seçim olduğunu unutmamalısın. Destek eşyalarındaki değişikliklerin ise tamamen onun işine yaradığını bilmelisin.

4. Cassiopeia & Rek’Sai

reksai ct counter

Bu aslında Kore sunucusuna özgü bir durum. Ancak bahsetmeyi uygun gördüm. Orta koridorda Cassiopeia ve orman bölgesinde Rek’Sai alınarak elde edilen bu ikili çok ama çok ölümcül sonuçlar oluşmasına yol açıyor. Sebepleri ise şampiyonların yetenek kitlerinde gizli diyebilirim. Bunu en iyi şekilde kullanan ikililerin muazzam avantajlar elde ettiğini söyleyebilirim.

Rek’Sai ile elde edilen erken evredeki baskın gücünü Cassiopeia’nın kitle kontrolüyle birleştirdiğin zaman inanılmaz bir güç elde etmiş oluyorsun. Çünkü Cassipoeia’dan kaçmak neredeyse imkansız hale geliyor. Rek’Sai’ın hemen hemen her noktadan ve her açıdan baskın düzenleyebilir olması bu kombinasyonun çok daha etkili olmasını sağlayan bir diğer durum diyebilirim.

3. Karşı Orman

jungle 2020 lol

Sezon öncesi dönemden ve değişen haritadan söz etmişken bundan söz etmemek olmazdı. Karşı orman konusunda yetenekli bir oyuncuysan artık maçların seyrini fazlasıyla değiştirebilecek güce sahip olduğunu bilmelisin. Çünkü karşı orman taktiğinde başarılı olduğun zaman karşındaki oyuncuyu tamamen maçtan düşürmüş oluyorsun.

Bunun temel sebebi ise ormanın farm odaklı bir yapıda olması diyebilirim. Karşındaki şampiyona maç genelinde büyük bir tecrübe puanı kaybı yaşatman durumunda onu tamamen etkisiz bırakmış oluyorsun. Bu durumun bozuk olduğunu söyleyebilirim. En azından öne geçen ormancının maçı kazanmasını garanti edecek bir yapıdan kurtulmak gerektiğini düşünüyorum.

2. Artçı Şok

sejuani ct counter

Bozuk değildi ama bozdular. Artçı Şok rünü şu anda kararlı bir durumda değil maalesef. Bu rün tank şampiyonları aşırı güçlü yaptığı gibi onların maçın geneline etki etme potansiyellerini yükseltiyor diyebilirim. Peki bunun başlıca sebebi nedir? Ufak bir değişiklik ile neden bu duruma gelindi? Aslında cevabının çok basit olduğunu söyleyebilirim.

Bunun için yapılan değişiklikleri iyi okumak gerek. Rünün bekleme süresi azaltıldı, hasar miktarı yükseltildi ve aynı zamanda etki ettiği dirençler yüzdesel olarak güçlendirildi. Dolayısıyla tüm tank şampiyonlarının yararlanabileceği en ideal kıvama getirildi. Fakat bu durum tank olan şampiyonun her hücum hamlesinde daha güçlü hale gelmesine neden olduğundan biraz fazla oldu diyebilirim.

1. Yenilmez

heimerdinger rehberi

Çekinmeden söyleyeceğim. Maalesef bozuk. Yenilmez rününü kullanırken maksimum dolum elde edildiğinde çok büyük bir gücün elde edildiğini söyleyebilirim. Bazı şampiyonların bunu en iyi şekilde değerlendirdiğini unutmamak gerek. Ancak işin farklı bir boyuta ulaştığını görmek gerek. Heimerdinger gibi bir şampiyonun Yenilmez rününü tercih etmeye başladığını söylesem sanırım durumu anlatmış olurum.

Elbette üst koridorda ve orta koridorda bazı şampiyonların, özellikle dövüşçü sınıfındaki şampiyonların bunu seçmesini normal karşılamak gerek. Örneğin, Garen ve Renekton gibi şampiyonlar zaten bu yolu tercih ediyorlardı. Artık bu rünü tercih eden her şampiyonun 1’e karşı 2 durumunda dahi ayakta kalabildiğini görüyoruz. Bunun sağlıklı bir durum olduğuna pek inanmıyorum.

9.23 yamasında yer alan ve tam olarak bozuk diyebileceğim bazı durumları seninle paylaşmaya çalıştım. Umarım bu paylaşımım oyununa katkı sağlayabilir. Dilersen yorum yaparak kendi tercihlerini veya önerilerini paylaşabilirsin. Ayrıca listeyi ve bilgileri beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşmanı rica ediyorum. Bu şekilde bana destek olabilirsin.

Yorum Yap