2018’de takip edilmesi gereken turnuvalar nelerdir?

League of Legends’ın en önemli yanı bir yıl içerisinde sayısız turnuvaya ev sahipliği yapmasıdır. Bu turnuvalar sadece eski ve yeni oyuncular oyun becerilerini ispat etmeye çalışırlar. League of Legends‘ta gerçekleştirilen bir sürü turnuva vardır ama bazıları diğerlerine göre çok daha dikkat çekicidir.

Turnuvaların takvimleri, takımlar, oyuncular ve maç saatleri gibi şeyler eskiden paylaştığım bilgiler arasındaydı. Ancak bu işi benden çok daha iyi bir biçimde yapanlar olduğundan artık onları takip etmeyi tercih etmekteyim. Takvimi sıkı sıkı takip ederek artık oluşturulan takımları analiz edebilme derdindeyim.

2018’de League of Legends’ın en önemli turnuvaları nelerdir?

Öncelikle burada tüm turnuvalara yer vermeyeceğimi belirtmek isterim. Elimden geldiğince büyük organizasyonları takip etmeye ve takım analizlerini yapmaya çalışıyorum. Burada yer alacak turnuvalar elinde patlamış mısırın ile seni ekrana kilitleyecek olan önemli turnuvalardır. Epey seçici davrandığımı bilmeni isterim.

Bu turnuvaların her birisi bölgesel olarak farklı saat dilimlerinde gerçekleştirilir. Bu nedenle bazısı bizim için gece geç saatlere veya sabah erken saatlere denk gelebilmektedir. Okul, iş ve diğer uğraşlardan pek vakit kalamayacak olduğundan takvimini uluslararası turnuvalar için önceden ayarlamış olmalısın.

2018 Türkiye Şampiyonluk Ligi

Türkiye Şampiyonluk Ligi‘nin Kış Mevsimi başlayalı epey oldu. Hala maçları takip etmiyorsan bence biraz göz atmalısın. Takım analizleri konusunda elimden geleni yapmaktayım ama yerel oyuncuların en iyi yolu tercih ederek diğer bölgelerdeki seçimleri tekrarladıklarını söylemeliyim.

Hal böyle olunca maçın skorları büyük oranda oyuncuların kişisel becerilerine kalmış durumda. Maçların seyir zevkinin aşırı yüksek olduğunu söyleyemem. Bunun sebebi takım işinin değil bireysel becerilerin veya hataların ön planda olmasıdır.

Kış Mevsimi Takımları: SuperMassive eSports, Royal Bandits, Dark Passage, Team AURORA, 1907 Fenerbahçe, YouthCrew Esports, HWA Gaming, Galakticos.

na lcs bahar mevsimi 2018

2018 NA LCS

NA LCS maçları her ne kadar bizim için gece yarısına denk gelse bile bazı maçlar saat 22-23 civarı başlar. Bu maçları kaçırmazsan en azından turnuvayı kıyıdan köşeden takip etmeyi başarabilirsin. Kuzey Amerika bölgesini ilgilendiren turnuvada lig sıralamasının çok sık değiştiğini belirtirsem turnuvada yaşanan heyecanın üst düzeyde olduğunu rahatlıkla anlayabilirsin.

Bir fırsatını bulup göz ucuyla bile olsa NA LCS maçlarını takip etmek istersen özellikle Echo Fox ve Cloud9 takımlarının maçlarına dikkat etmelisin. Bu takımların maçları kaçırılmayan derecede keyifli geçer. Diğer taraftan zaman zaman çok büyük sürprizlerin yaşandığını da belirtebilirim.

Bahar Mevsimi Takımları: Echo Fox, Cloud9, Clutch Gaming, Team Liquid, 100 Thieves, FlyQuest, Team SoloMid, Counter Logic Gaming, OpTic Gaming, Golden Guardians.

eu lcs 2018

2018 EU LCS

EU LCS maçları bizim saatlere göre günün akşam saatlerine denk gelir. Bu nedenle takip edilebilmesi kolay turnuvalardan birisidir. Avrupa bölgesini ilgilendiren turnuvada lig sıralaması sürekli değişir. Bu nedenle alt sıralar olmasa bile üst sıralarda heyecanın çok yüksek olduğunu söylemeliyim.

Bir League of Legends turnuvası takip etmek istiyorsan ilk duraklarından birisi EU LCS olmalıdır. Bu turnuvada özellikle Fnatic ve Team Vitality takımlarının maçlarına göz atmanı öneririm. Bu takımların maçlarını izlerken gerçekten keyif alabilirsin.

Bahar Mevsimi Takımları: Fnatic, G2 Esports, Team Vitality, Giants Gaming, Misfits Gaming, Spylce, Team ROCCAT, FC Schalke 04, H2k-Gaming, Unicorn Of Love.

2018 League Champions Korea

LCK maçları League of Legends turnuvalarının en önemlisi konumunda yer alır. Sebebi ise aslında gayet açık. Bir şey denenecek ise önce Koreli oyuncular dener, daha sonra o diğer bölgelere yayılır. Bunun yaşanmadığı zamanlar çok çok nadirdir.

LCK maçları genellikle bizim saatimize göre öğle zamanlarına denk gelir. Çalışanlar ve okula gidenler için bu müsabakaları yakalamak çok kolay değildir. Ama ne olursa olsun mutlaka özetleri bile olsa takip etmeni öneririm. Çünkü buradaki oyuncular diğer bölgelere çok farklı becerilere sahiptirler.

Bahar Mevsimi Takımları: Kingzone DragonX, KT Rolster, Afreeca Freecs, KSV eSports, ROX Tigers, Jin Air Green Wings, SK Telecom T1, bbq Olviers, MVP, Kongdoo Monster.

2018 Mid-Season Invitational

League of Legends turnuvaları arasında yer alan ne önemli turnuvalardan birisidir. Kuzey Amerika, Avrupa, Kore, Çin, Asya, Türkiye, Brezilya, Japonya, Latin Amerika, Okyanusya, Güney Asya ve Tayvan gibi bölgelerden gelen takımlar bu turnuvada yer alırlar. Bir bakıma takımların güç gösterilerini test ettikleri turnuvalardan birisidir.

İlk 4 takımın büyük ödüller aldığı turnuvada takımlar en azından 4. olabilmek için yoğun çaba sarf ederler. Turnuva yaklaşık 10 günlük bir periyotta gerçekleştirilir. Bu yılın turnuvası büyük olasılıkla Nisan veya Mayıs ayında gerçekleştirilecek. Dolayısıyla takvim açıklanır açıklanmaz mutlaka turnuvanın en azından final aşaması için kendine vakit ayırmanı öneririm.

2018 Rift Rivals

Rift Rivals turnuvası ilk olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirildi. International Wildcard turnuvalarının ortadan kaldırılmasıyla oluşan boşluk bu turnuva ile dolduruldu diyebilirim. Turnuvaya 13 farklı bölgeden davet edildi ve bu yıl da bir benzerinin gerçekleştirilebilir.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan turnuvada 5 farklı bölgesel konumda gerçekleştirildi. Örneğin, Güney Asya, Japonya ve Okyanusya takımları Ho Chi Minh şehrinde misafir edildi. Takımlar önce kendi bölgelerinde en iyi takım olmak için uğraştılar. Ardından ise en iyi takımların yer aldığı bir turnuva gerçekleştirildi.

2018 yılında Rift Rivals gerçekleştirilirse büyük şampiyona öncesi yine çok heyecanlı bir turnuva izleyeceğimizi söyleyebilirim. Fırsatın varsa bu turnuvayı kaçırmamalısın. Çünkü dünyanın dört bir yanından gelen takımların Dünya Şampiyonası öncesi güçlerini gösterdikleri en önemli turnuva olacak.

2018 World Championship

Sezonun en büyük turnuvası olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Her ne kadar bir süredir Koreli takımların hegemonyasında geçse bile izlemesi en keyifli League of Legends turnuvası olduğunu herkes bilir. Dünya Şampiyonası özellikle takımların tüm kozlarını paylaştıkları alan olduğundan fazlasıyla dikkat çekicidir.

Geçtiğimiz yıl Çin‘de gerçekleştirilen turnuvanın bu yıl Avrupa‘da gerçekleştirileceği tahmin edilmekte. Almanya veya İngiltere‘nin turnuvaya ev sahipliği yapacağını çok kişi dile getirmekte ancak alınan bir kararla turnuva Fransa da bile gerçekleştirilebilir. Her neresi olursa olsun yılın en büyük League of Legends turnuvası için mutlaka ekran başında olmalısın.

2018 All-Star

Her ne kadar ciddi bir turnuva olmaktan çok uzak olsa dahi All-Star turnuvası tüm League of Legends meraklılarının beklediği bir turnuvadır. Her bölgeden seçilen özel oyuncularla oluşturulan All-Star takımları bu turnuvada karşı karşıya gelir. Örneğin, geçtiğimiz yıl Los Angeles‘te gerçekleştirilen turnuvada TŞL All-Star takımı Thaldrin, Stomaged, Frozen, Zeitnot ve Zergsting beşlisinden oluşmuştu.

Sezonu eğlenceli bir turnuvayla noktalamak için All-Star turnuvasından daha iyi fırsat yoktur. Bu turnuvayı takip ederek en sevdiğin oyuncunun başarılı olması için onu desteklemeyi düşünebilirsin. Çünkü tüm katılan oyuncular bölgesel olarak League of Legends takipçileri tarafından seçilir.

Sence League of Legends’ta daha fazla büyük turnuvaya ihtiyaç var mı? Düşüncelerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

Yorum Yap